Autolawety czym są? Terminy lawet czy autolaweta nie są nam obce. Autolawet są często stosowane, ale dużo ludzi je myli z lawetami. Oczywiście obydwa te urządzenia pomocne są przy zdarzeniu drogowym. Warto zatem dowiedzieć się jakie różnice są pomiędzy lawetą, a autolawetą? Jak zbudowana jest autolaweta? O tym kilka słów.
Co to jest autolaweta?
Autolawety są wykorzystywane do transportu samochodów uszkodzonych, a także nowych. Najczęściej korzysta z niej pomoc drogowa, ale także osoby prywatne. Lawety mają różną ładowność. Istnieje kilka rodzajów autolawet. Zwróćmy uwagę na którymi warto się zainteresować. Niektórzy mówią, że autolaweta to taki samochód z przyczepą. No w sumie mają rację. Służy ona do przewozu samochodów. Autolawety posiadają specjalne platformy, na których umieszcza się samochody.
Autolawety samochodowe a lawety
Jednak oba te pojęcia nie powinny być używane zamiennie. Fakt, że obydwa te pojazdy służą do pomocy drogowej. Laweta to w pewnym sensie tylko przyczepa, a z kolei autolaweta to autonomiczny pojazd. Jeśli chcemy wynająć taki pojazd to warto to wiedzieć zanim podpiszemy umowę z konkretną firmą. Autolawety są pojazdami bardziej uniwersalnymi, ponieważ są wyposażone także w więcej urządzeń niż pojazdy pomocy drogowej, które współpracują z lawetami. Obecnie bardzo wiele firm, które zajmują się udzielaniem pomocy drogowej używa autolawet samochodowych. Jednak czasami możemy także spotkać firmy korzystające ze zwykłych lawet. Warto pamiętać, że na lawetę lub też autolawetę można zapakować uszkodzone pojazdy, ale także sprzęt specjalistyczny, a także duże pojazdy rolnicze. Dlatego jak widać mają one spore zastosowanie.
Rzadziej używana laweta łańcuchowa i hakowa
Nie są to bezpieczne lawety i dlatego coraz częściej się je zastępuje nowocześniejszymi pojazdami. Ich konstrukcja sprawia, że dochodzi do uszkodzeń przednich kół i zderzaków samochodowych. Łańcuchy zapętlamy wokół ramy lub osi pojazdu. Lawet taka jest też używana do transportu samochodów lub pojazdów uszkodzonych, które nie posiadają jednego lub dwóch kół przednich lub tylnych.
A laweta z jarzmem metalowym? Co możemy o niej powiedzieć? Te lawetach łańcuch oraz hak zostaje zastąpiony metalowym jarzmem. W kołysce jarzma są umieszczone koła holowanego pojazdu, po czym jest on podnoszony za pomocą specjalnego podnośnika. Jarzmo styka się tylko z oponami i nie ma obaw, że uszkodzony miałby zostać zderzak samochodu. Obok lawet łańcuchowych oraz hakowych czy tych z metalowym jarzmem istnieją jeszcze dwa rodzaje tego typu pojazdów, które stosowane są również przez pomoc drogową. Jest to wózek platformowy posiadający dodatkowo platformę. Najpopularniejszych i też bardzo często stosowana jest laweta z płaską platformą. Obecnie nowe pojazdy coraz częściej dają możliwość transportowania samochodów na lawecie bez konieczności zdejmowania ich z platformy. Są wyposażone w specjalne podnośniki, którymi sterujemy z wnętrza kabiny. Jest to naprawdę spore ułatwienie.
Lawety lub autolawety możemy podzielić biorąc pod uwagę ich właściwości techniczne. Są to platformy załadunkowe stałe, zamontowane na podwoziu samochodu. Ich głównym zadaniem jest przewiezienie samochodów osobowych oraz dostawczych. Występują też platformy piętrowe, którymi można przewozić kilka pojazdów w jednym czasie. Często wykorzystywane przez pomoc drogową platformy załadunkowe hydrauliczne i platformy na przyczepie, którymi możemy holować samochody osobowe oraz dostawcze większością pojazdów.
Budowa autolawety
Każda autolaweta posiada kabinę, w której znajduje się miejsce dla kierowcy , który jednocześnie pełni funkcję operatora pojazdu. Kabina jest zbudowana tak, aby oprócz kierowcy mogły w niej zasiąść dwie osoby, co jest konieczne przy pomocy drogowej. Podobnie jak inne pojazdy, również autolaweta musi zwłaszcza zimą posiadać sprawne ogrzewanie oraz klimatyzację odpowiedzialną za komfort latem. Różne są modele autolawet, ale może być wyposażona również w ekrany LCD, na których wyświetlany jest obraz z kamer umieszczonych w tylnej ścianie kabiny i kamer cofania. Pojazd ten posiada także inne elementy, które występują w innych samochodach i są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdu.
Po drugie Autolaweta to pojazd składający się z kabiny i lawety, na której przewożone są samochody. Dlatego ważne jest, aby posiadała mocną i wytrzymałą konstrukcję. Przeważnie jest wykonywana z nierdzewnych blach ze specjalnymi otworami. Wyposażona jest także w specjalne pasy służące do unieruchomienia pojazdów w trakcie ich transportu. Dzięki temu nie ma obawy, że samochód mógłby spać, ponieważ są one odpowiednio zabezpieczone, a transport zostaje przeprowadzony bezpiecznie i zgodnie z prawem.
Autolaweta dodatkowo może posiadać ruchomą platformę. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ ułatwia załadunek pojazdów, które najczęściej są mocno uszkodzone i trzeba je jakoś przetransportować na lawetę .Nieraz autolaweta musi przejechać nawet kilkaset kilometrów, jest potrzebna zarówno latem, jak też zimą, dlatego można powiedzieć, że pracuje ona o każdej porze roku i to niekiedy w trudnych warunkach. Za bezpieczeństwo i bezawaryjność oraz wydajność jazdy odpowiedzialny jest silnik. Większość autolawet ma zamontowane silniki ekonomiczne diesla. Czasem wyposażone dodatkowo w turbosprężarkę.