W przypadku średnich i dużych firm pełnoetatowy prawnik, a nawet własny dział prawny od dawna należą do rzadkości. Niemniej jednak firmy coraz częściej korzystają z usług zewnętrznych ekspertów prawnych. Ktoś szuka jednorazowej konsultacji lub pomocy w rozwiązaniu konkretnego problemu, niektórzy zamawiają pełne usługi prawnicze od wyspecjalizowanych firm.
Z czym wiążą się usługi prawnicze świadczone na rzecz firm?
Outsourcing prawny dotyczy zlecania zadań, które dotychczas były realizowane w przedsiębiorstwie, innym podmiotom w tym przypadku prawnikom wykonującym usługę prawniczą, niezatrudnionym w danej firmie. Jest on często porównywany do outsourcingu księgowego, ale istnieją duże różnice między tymi dwiema usługami. Najważniejsze z nich polega na tym, że przeniesienie usług księgowych lub podatkowych do organizacji zewnętrznej często oszczędza pieniądze klienta. Oszczędności wynikają z niższych kosztów poszukiwania i zatrudniania pełnoetatowego lub przychodzącego księgowego, funduszu płac i świadczeń, wyposażenia miejsca pracy oraz zaawansowanego szkolenia pracownika. Outsourcing prawny nie zawsze może zastąpić pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin, a raczej rozszerza zakres zadań prawnych, które firma chce rozwiązać.
Czytaj więcej:
- windykacja Toruń https://klimkowski-kancelaria.pl/11/postepowanie-egzekucyjne
- kancelarie prawnicze Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/230/kancelaria-prawna-gdansk
- podział majątku adwokat Łódź https://klimkowski-kancelaria.pl/244/podzial-majatku-lodz
Usługi prawnicze dla małych i średnich firm
Małe i średnie firmy najczęściej szukają pomocy prawnej w zakresie prawa umów lub w celu ochrony swoich interesów w sądzie. W przypadku firm, których działalność opiera się na standardowych operacjach, wsparcie doradcze organizacji zewnętrznej jest bardziej opłacalne niż pomoc własnego prawnika. Z reguły potrzeby takich firm są niewielkie: sporządzanie umów, sprawdzanie dokumentów kontrahentów, sporządzanie pozwów i roszczeń. Czasami kontaktuje się z zewnętrznym specjalistą w celu uzyskania drugiej opinii. W przypadku takich klientów usługi prawnicze są zwykle nieregularne, a utrzymanie etatowego prawnika jest droższe niż współpraca z kancelarią prawną. Nawiasem mówiąc, zgodnie z praktyką, biorąc udział w procesie sądowym, koszty przedstawiciela można odzyskać tylko wtedy, gdy zaangażowany jest zewnętrzny specjalista. Oznacza to, że jeśli prawnik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w firmie wygra ten proces, strona przegrywająca nie jest zobowiązana do zwrotu poniesionego kosztu. Ale jeśli istnieje umowa o świadczenie usług prawnych z prywatnym specjalistą lub firmą, strona przegrana może zwrócić do 100% funduszy.
Usługi prawnicze dla dużych firm
Duże firmy z reguły mają już wśród swoich pracowników specjalistę do spraw kontraktów lub cały dział prawny do rutynowej pracy. Szukają pomocy prawnika specjalizującego się w konkretnej, najczęściej rzadkiej gałęzi prawa. Z dużym prawdopodobieństwem są to projekty jednorazowe wymagające specjalnych kompetencji. W tym przypadku nie chodzi już o oszczędności.
Lista usług prawniczych dla osób prawnych: co i komu można zlecić na zewnątrz?
Popularne usługi prawnicze https://odfrankuj.org/tresc-pytan-do-tsue-c-19-20/:
- Porady prawne w formie ustnych lub pisemnych odpowiedzi na temat prawa administracyjnego, korporacyjnego, gospodarczego, cywilnego
- Oficjalna reprezentacja interesów spółki w różnych organach
- Wykwalifikowane opracowywanie, korekta i analiza prawna dokumentacji korporacyjnej
- Obsługa prawna korporacyjnych transakcji handlowych na nieruchomościach firmy (wynajem, podnajmu, kupna i sprzedaży)
- Reprezentowanie interesów firmy w sądzie
- Prace nad rejestracją lub reorganizacją firmy, zmienianie dokumentów zakładowych
- Audyt dokumentacji (kadrowej, podatkowej, księgowej) pod kątem zgodności z prawem
- Weryfikacja zgodności z obowiązującymi przepisami i umowami z przepisami, przygotowanie tych dokumentów w przyszłości
- Przygotowywanie ekspertyz we wszelkich kwestiach prawnych pojawiających się w działalności przedsiębiorstwa.
Nie mniej istotna jest kwestia wyboru usługodawcy.
Kto może pełnić funkcje prawne i jak wybrać wiarygodnego prawnika?
Przedsiębiorcy mogą, uzyskać usługi prawnicze, kontaktując się z prywatnym specjalistą, małym biurem lub dużą kancelarią prawniczą. Pierwsza opcja może być odpowiednia w przypadku jednorazowych konsultacji, reprezentacji w sądzie. Usługi prywatnego prawnika mogą być tańsze niż usługi kancelarii adwokackich. Należy jednak pamiętać, że taki prawnik może zachorować w niewłaściwym czasie, zaangażować się w inny projekt itp., dlatego nie można w pełni na nim polegać. Kancelaria prawna ma więcej opcji: z reguły dla każdego profilu pracuje dwóch lub więcej prawników, możliwe jest rozwiązanie różnych problemów dla jednej firmy. Jednak częstym problemem małych kancelarii prawnych jest brak specjalistów, ponieważ pracują oni tylko z kilkoma gałęziami prawa. Duża kancelaria jest dogodna dla każdego z powyższych rodzajów usług: od jednorazowej konsultacji po pełne wsparcie. Jej zaletami jest duża liczba pracowników o różnych profilach, w tym pracujących w rzadkich obszarach. W ostatnich latach przedsiębiorcy oceniali możliwość skorzystania z pomocy wiodących prawników w branży, płacąc tylko za określone kwestie. Można śmiało powiedzieć, że w przyszłości rynek usług prawniczych z powodzeniem się rozwinie.