Witamina K – co powinniśmy o niej wiedzieć? Nasz organizm będzie funkcjonował w sposób prawidłowy, jeśli postawimy na odżywianie się zdrowymi produktami. Pokarm powinien nie tylko dobrze smakować, ale również dostarczać minerałów i witamin. Niedobory lub nadmiary mogą doprowadzić do zaburzeń, których efektem są liczne dolegliwości i objawy. Ogromne znaczenie ma witamina K, która przez wiele osób jest bagatelizowana. Jakie rodzaje witaminy K możemy wyróżnić? Jakie właściwości posiada witamina K? W jakich produktach znajdziemy witaminę K? Co może spowodować niedobór witaminy K? Co dzieje się w przypadku przedawkowania witaminy K? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie rodzaje witaminy K możemy wyróżnić?
Witamina K może występować w trzech postaciach: K1, K2 i K3. Witamina K1 ma postać żółtej cieczy syntetyzowanej przez rośliny. Jest ona odporna na działanie temperatury, jednocześnie charakteryzuje się rozpuszczalnością w tłuszczach. Jest ona dostarczana do naszego organizmu razem z pożywieniem. Znajdziemy ją w produktach, które pochodzą od roślin. Jeśli chodzi o witaminę K2, to produkowana jest ona przez drobnoustroje, które znajdują się w naszym układzie pokarmowym. Jest ona także rozpuszczalna w tłuszczach. Synteza występuje w jelicie czczym i krętym. Pokrywa zdecydowaną część zapotrzebowania na tego typu substancję. Witamina K3 to natomiast syntetyczna pochodna, która jest rozpuszczalna w wodzie. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka przyswajalność, znacznie bardziej satysfakcjonująca, niż wygląda to w przypadku witaminy K1.
Jakie właściwości posiada witamina K?
Witamina K to w praktyce mieszanina różnorodnych substancji, które działają w sposób prawidłowy i mają zbliżone do siebie właściwości. Są to rozpuszczalne w tłuszczach organiczne związki chemiczne. Witamina K zaangażowana jest w różnorodne procesy fizjologiczne, które to zachodzą w organizmie człowieka. Przykładowo ma ona ogromne znaczenie w krzepnięciu krwi. Jest niezbędna do syntezy protrombiny – ma ona miejsce w wątrobie. Witamina K to również katalizator do procesu przekształcenia się kwasu glutaminowego w sześciu białkach, zanim trafią do wątroby. Należy wspomnieć o tym, że witamina K ma duży udział w rozwoju, jak również w prawidłowym funkcjonowaniu kostnego układu. Wpływa chociażby na przyswajanie wapnia, jednocześnie stymuluje mnożenie się komórek odpowiedzialnych za tworzenie się kości. Bardzo często jest ona wykorzystywana w celu profilaktyki osteoporozy, a także do jej leczenia. Dzienne zapotrzebowanie w przypadku osoby dorosłej wynosi od 60 do 80 μg dziennie. Witamina K powinna być dostarczana do organizmu razem z pożywieniem. W skrajnych sytuacjach możliwe jest stosowanie suplementów diety – muszą być one wysokiej jakości, a także pochodzić z odpowiednich źródeł. Maksymalna ilość nie powinna przekraczać 200 μg dziennie.
W jakich produktach znajdziemy witaminę K?
Wiemy już, czym jest witamina K, jakie ma właściwości, a także jakie jej rodzaje występują. Warto teraz zapoznać się z tym, w jakich produktach można ją znaleźć. Jeśli chcemy zadbać o jej odpowiednią ilość, powinniśmy dołączyć do naszego codziennego pożywienia takie produkty, jak chociażby: sałatę, brukselkę, brokuły, kapustę, szparagi, cukinię, wątróbkę, jaja, szpinak, jarmuż, kalafior, botwinkę, natkę pietruszki, groszek, mleko, przetwory mleczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować suplementy diety z witaminą K, które cieszą się coraz większą popularnością, jednocześnie charakteryzują się satysfakcjonującą przyswajalnością. Przed ich zastosowaniem warto jednak zapoznać się ze specjalistą, aby móc ustalić odpowiednią dawkę.
Polecamy uwadze:
Co może spowodować niedobór witaminy K?
W praktyce znaczny niedobór witaminy K jest dość rzadkim zjawiskiem. Są na to jednak narażeni pacjenci, którzy mają problemy z wchłanianiem składników, cierpią na choroby wątroby lub są podczas antybiotykoterapii. Jeśli chodzi o najpopularniejsze objawy niedoboru, to z pewnością warto wspomnieć o tych następujących: zaburzenia krzepnięcia krwi, wydłużanie czasu gojenia się nowych ran, pogarszanie się stanu kości, osteoporoza, obfite krwawienie, zaburzenie pracy jelit. Niedobory tej witaminy w sposób szczególny są niebezpieczne dla noworodków. Warto mieć świadomość tego, że dzieci nie posiadają odpowiednio rozwiniętej flory bakteryjnej, w konsekwencji substancja ta nie może być syntezowana. Braki mogą skutkować rozwinięciem się choroby krwotocznej noworodków. Właśnie z tego powodu witamina K ma tak duże znaczenie.
Co dzieje się w przypadku przedawkowania witaminy K?
Nadmiar witaminy K to dość rzadkie zjawisko. Pomimo wszystko powinniśmy zachować ostrożność podczas stosowania tego typu suplementów diety. Zwiększenie dawki, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może doprowadzić do różnorodnych konsekwencji zdrowotnych, jak chociażby wzmożona potliwość, bóle w klatce piersiowej, niedokrwistość, zaburzenia funkcjonowania choroby.