Każdy, kto w ostatnich latach rozglądał się za nowym komputerem zauważył, że tradycyjne dyski twarde HDD są coraz częściej wypierane przez nowoczesne dyski SSD. Ta nowa technologia powinna zwrócić naszą uwagę, ponieważ wybór dysku może znacząco zaważyć na tym jak będzie przebiegała nasza praca z komputerem, jaka będzie jego żywotność oraz wydajność wykonywanych procesów. Podpowiadamy czym wyróżniają się dyski SSD i dlaczego obecnie wybór komputera tym typem podzespołu jest w zasadzie oczywistością.
Czym są dyski SSD?
Wyjaśniając specyfikę dysków SSD należy zacząć od porównania ich mechanizmu z mechanizmem tradycyjnego dysku HDD. Dysk twardy, jeszcze do niedawna obecny w większości komputerów stacjonarnych i laptopów, charakteryzował się posiadaniem części mechanicznych, które w każdej chwili mogły ulec uszkodzeniu, charakteryzowały się wrażliwością na wstrząsy oraz generowały charakterystyczny dźwięk spowodowany przez obracający się talerz magnetyczny. Dyski SSD zupełnie zrywają z tą niewygodną i awaryjną tradycją. Ich konstrukcja pozbawiona jest elementów mechanicznych, została zaś wykonana w całości w oparciu o pamięć flash. Gwarantuje to przede wszystkim o wiele szybszy dostęp do pamięci danych, zarówno podczas ich zapisywania, jak i odczytywania. Dyski SSD, czyli inaczej dyski półprzewodnikowe, to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia nam nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo.
Co zyskujemy wybierając dysk SSD?
Zalety dysków SSD są rozliczne, szczególnie w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych HDD. Niemal każdy z nas zna z autopsji pracę z komputerem wyposażonym w dysk HDD. Szczególnie w przypadku laptopów należy wówczas uważać na położenie sprzętu. Nie odstawiać go zbyt gwałtownie, nie zmieniać radykalnie pozycji, odczekać moment między włączeniem a wyłączeniem, a przede wszystkim uważać na wszelkiego rodzaju wstrząsy i uderzenia. Jest to szczególnie problematyczne w sytuacji kiedy zabieramy komputer ze sobą na miasto. Nawet najlepiej zabezpieczony i wyposażony w najlepszą obudowę może poważnie ucierpieć podczas przypadkowego uderzenia. Może to skutkować awarią dysku i w konsekwencji utratą cennych dla nas danych. W momencie kiedy decydujemy się na zakup dysku SSD mamy pewność, że jest on o wiele trwalszą opcją. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na brak mechanicznego dysku, który może w każdej chwili ulec uszkodzeniu. Posiadając w laptopie dysk SSD możemy czuć o wiele większy komfort użytkowania komputera. Przenosić go z miejsca na miejsce i nie umierać ze strachu przy każdym przypadkowym, nawet delikatnym uderzeniu.
Poza komfortem użytkowania i bezpieczeństwem danych najbardziej istotną i zauważalną zaletą dysku SSD jest szybkość odczytu i zapisu danych. Takie kwestie jak uruchamianie systemu, włączanie i instalowanie aplikacji, a także zapisywanie plików odbywają się w czasie dużo szybszym niż ma to miejsce na tradycyjnych dyskach. Warto także wspomnieć o tym, że wybór dysku SSD oznacza oszczędność. Mowa nie tylko o tym, że ceny rynkowe dysków półprzewodnikowych są coraz bardziej korzystne i wpływa to realnie na coraz większą ich powszechność. Istotny jest także fakt, że dyski SSD charakteryzują się o wiele mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych dysków twardych. Oznacza, że komputer wyposażony w taki dysk będzie działał dłużej i wydajniej, a my będziemy mogli cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dysku SSD?
Skoro już zdecydowaliśmy się na wybór dysku półprzewodnikowego SSD należy zastanowić się na jakie kwestie zwrócić uwagę przed jego zakupem. Szczególnie ze względu na to, że na rynku znajduje się wiele wersji tego sprzętu. Istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest kontroler, z jakiego korzysta nasz potencjalny nowy dysk. Z tych dostępnych na rynku warto wybrać kontroler Samsung, Marvell lub Intel. Koniecznie sprawdźmy także, jaki typu dysku będzie pasował do naszego komputera. Większość dysków SSD dostępnych jest w wersji dwu i pół calowej, pamiętajmy jednak, że komputery stacjonarne zwykle posiadają zatoczki o jeden cal większe.
Jedną z najistotniejszych kwestii jest także pojemność. W tym wypadku wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Najniższa pojemność, na jaką obecnie możemy sobie pozwolić to 128 GB. Tyle wystarczy jeżeli używamy komputera do pracy biurowej, nauki lub przeglądania internetu. Warto jednak pamiętać o tym, że pliki przechowywane na naszych komputerach, szczególnie zaś tych stacjonarnych, mogą ważyć naprawdę dużo, dlatego warto zdecydować się na dyski SSD o pojemności przynajmniej 250 GB. Na szczęście w ostatnich czasach ceny tego typu podzespołów znacznie zmalały, dlatego coraz więcej osób może pozwolić sobie na dysk SSD o pojemności 500 GB, a kiedy jest to potrzebne, nawet jednego terabajta.
Jak widać dyski SSD to nie tylko wydajne i szybkie, ale także coraz bardziej dostępne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę codziennego korzystania z komputera.