Rozpoznawanie złóż – wniosek i dokumentacja

Rozpoznawanie złóż jest to rodzaj prac geologicznych, który dotyczy rejonu wstępnie udokumentowanego złoża kopaliny albo wód podziemnych. Końcowym etapem jest opracowanie dokumentacji geologicznej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie koncesji. Przed rozpoznaniem złoża konieczne jest niekiedy jego poszukiwanie. Aby zająć się poszukiwaniem czy rozpoznawaniem złóż, należy wcześniej uzyskać odpowiednią koncesję od Ministra Klimatu. W przypadku kiedy rozpoznawanie złoża będzie wykonywane przy zastosowaniu robót geologicznych wtedy ich planowany przebieg, cel oraz lokalizacja musi zostać określona w projekcie robót geologicznych.

O czym musi pamiętać osoba poszukująca i dokumentująca zasoby złóż kopalin?

Aby, podjąć się robót geologicznych i badań geotechnicznych należy przede wszystkim dokonać zamiaru ich rozpoczęcia. Takie zgłoszenie należy dostarczyć organowi administracji geologicznej, wójtowi, organowi nadzoru górniczemu. Takie zgłoszenie jest konieczne, kiedy do robót geologicznych używa się wymagań dotyczących ruchu zakładu górniczego. Zgłoszenie powinno nastąpić do maksymalnie dwóch tygodni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót geologicznych. W dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia prac, dane osób nadzorujących, numery świadectw w sprawie kwalifikacji, rodzaj prac i dane ich dotyczące. Każda osoba, która uzyskała projekt robót geologicznych czy koncesję ma obowiązek dokumentowania przebiegu prac geologicznych i ich wyników. Do takich robót stosuje się właściwe przepisy dotyczące zakładu górniczego oraz jego ruchu i ratownictwa górniczego. Nie jest konieczne sporządzanie planu ruchu zakładu górniczego dla robót geologicznych w celu poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, jeśli są one prowadzone bez użycia środków strzałowych, na głębokości do maksymalnie 100 m.

W jaki sposób złożyć wniosek o koncesję na poszukiwanie czy rozpoznawanie złóż?

Osoba, która chce ubiegać się o udzielenie koncesji na poszukiwanie czy rozpoznawanie złoża, musi dostarczyć wniosek do Ministra klimatu, a dokument musi spełniać wszystkie wymagania. We wniosku o udzielenie koncesji osoba występuje także o zawarcie umowy o ustanowienie użytkowania górniczego. Podczas zawierania umowy wykorzystuje się przepisy kodeksu cywilnego, obejmujące dzierżawę. Ustanowienie użytkowania górniczego związane jest z wynagrodzeniem. Zawarcie umowy oraz sposób naliczania opłaty za ustanowienie użytkowania górniczego jest regulowane przez wewnętrzne zasady Ministra Klimatu. Wnioskodawca musi pamiętać o uiszczeniu opłaty skarbowej, w wysokości 616 złotych. Opłata pobierana jest wraz ze złożeniem wniosku, a dowód wypłaty należy dołączyć do składanego dokumentu.

Dokumenty, jakie trzeba posiadać to:

– Projekt robót geologicznych
– Wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie czy rozpoznawanie złoża
– Wypis z rejestru gruntów
– Dowód zapłacenia opłaty skarbowej

Wnioskodawca musi złożyć dwa identyczne egzemplarze projektu robót geologicznych, oprócz tego musi dołączyć dowody, na istnieje określonych w nim okoliczności, a zwłaszcza wyciągi z danych rejestrów.

Sprawdzanie wniosku

Kiedy wniosek zostanie już złożony, konieczne jest jego dokładne przeanalizowanie przez Ministra Klimatu. Wniosek będzie musiał zostać sprawdzony przede wszystkim pod względem jego kompletności, która jest wymagana do jego prawidłowego rozpatrzenia. Ważna jest także wiarygodność faktów podanych w dokumencie o udzielenie koncesji, aby potwierdzić czy dana osoba spełnia wszelkie warunki wykonywania działalności gospodarczej objętą koncesją i czy daje rękojmię prawidłowego przeprowadzania działalności, która będzie objęta koncesją. Jeśli nastąpi sytuacja, że przełożony wniosek będzie niekompletny czy też konieczne jest rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego, wówczas osoba starająca się o koncesję na rozpoznawanie złóż będzie wezwana do uzupełnienia wszystkich braków formalnych czy też złożenia wyjaśnień lub dowodów w sprawie. Zostanie wyznaczony termin na ich złożenie, nie krótszy niż 7 dni. Termin rozpatrzenia wniosku biegnie od dnia dostarczenia uzupełnionego dokumentu. W sytuacji, kiedy wnioskodawca nie uzupełni tych braków formalnych w wyznaczonym wcześniej terminie, wówczas wniosek pozostanie bez rozpoznania. Oprócz tego organ koncesyjny przeprowadzi badanie wiarygodności finansowej przedsiębiorcy na podstawie wszystkich ukazanych przez osobę starającą się o koncesję dokumentów. Organ koncesyjny dokładnie zapozna się z wnioskiem również, jeśli chodzi o występowanie obszarów Natura 2000 na obszarze koncesyjnym i ewentualnym późniejszym oddziaływaniu całego przedsięwzięcia na te rejony.

Dokumentacja geologiczna złoża

Istnieją dokładnie określone elementy dokumentacji geologicznej złoża, wszelkie dokumenty należy przedstawić organowi administracji w 4 egzemplarzach. Dokumentacją geologiczną zajmują się te organy, które udzieliły koncesji na poszukiwanie czy rozpoznawanie złoża. Wszystkie działania określa art. 89 nowego Prawa geologicznego i górniczego. Po otrzymaniu koncesji warto zapoznać się z zasadami dokumentacji geologicznej złoża i badań geotechnicznych gruntu.