Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce?

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? Chcąc zatrudnić Ukraińca w Polsce w swojej firmie należy wiedzieć kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ważny jest fakt, iż ze względu na wojnę, która trwa na Ukrainie, wprowadzono przepisy zapewniające Ukraińcom nie tylko legalny pobyt, ale też legalną pracę w Polsce. Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? Doradzamy w niniejszym artykule.

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce?

W jaki sposób zatrudnić obywatela Ukrainy zgodnie z prawem? Wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić, aby zatrudnić Ukraińca w taki sposób, by było to całkowicie zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Warto wiedzieć, że zatrudnienie obywatela Ukrainy bądź małżonka obywatela Ukrainy jest dozwolone wtedy, o ile jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest legalny. W takim wypadku wystarczy, że w ciągu 14 dni od momentu podjęcia przez niego pracy powiadomimy o tym fakcie powiatowy urząd pracy, który jest właściwy ze względu na siedzibę bądź miejsce zamieszkania pracodawcy. Co ważne, wszystkich formalności z tym związanych można dopełnić w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z portalu praca.gov.pl i wypełnić formularz o nazwie Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU). Wskazana procedura dotyczy wszystkich Ukraińców – zarówno tych, którzy przyjechali na teren Rzeczpospolitej Polskiej 24 lutego 2022 jak i później i wcześniej.

Zatrudnienie Ukraińca w Polsce – co jeszcze warto wiedzieć?

Bardzo ważne jest to, że w przypadku, gdy obywatel Ukrainy wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 roku oraz jego pobyt w Polsce uznano za legalny przez okres 18 miesięcy – licząc od 24 lutego 2022 – wówczas do zalegalizowania jego pracy wystarczy powiadomienie o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy. Takiej osoby nie można zatrudnić w inny sposób, na przykład przez oświadczenie pracodawcy o powierzeniu pracy. Warto pamiętać o tym, że pracownicy z Ukrainy, których zatrudniono na podstawie zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy mogą swobodnie zmieniać swoje miejsce pracy. W okresie 18 miesięcy – licząc od 24 lutego 2022 – może on pracować na podstawie standardowego dostępu do rynku pracy dla obywateli Ukrainy.

Zobacz najlepsze agencje pracy:

Chcąc zatrudnić Ukraińca do pracy w Polsce, warto zgłosić swoją ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy. Warto w uwagach zaznaczyć, iż jest to oferta dla obywatela Ukrainy. Takie działanie pozwoli skierować taką ofertę bezpośrednio do Ukraińców. 

Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z zatrudnieniem Ukraińca?

W związku z zatrudnieniem Ukraińca pracodawca musi przede wszystkim zadbać o tłumaczenie umowy na zrozumiały dla niego język i zawrzeć taką umowę, która będzie uwzględniać warunki zawarte w powiadomieniu złożonym do urzędu pracy. Umowa musi być również pisemna. Istotne jest również zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu tygodnia od rozpoczęcia przez niego pracy.

Stawka minimalna godzinowa od tego roku wynosi 19,70 brutto. W oparciu o zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych ZUS pracownik ma prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa, świadczeń w przypadku choroby lub wypadku i korzystania ze służby zdrowia. Nie dotyczy to jednak umów o dzieło.

Zatrudnienie Ukraińca na podstawie stempla

Nowe zasady zatrudniania do pracy Ukraińców dotyczą się również osób bez tytułu pobytowego, które przed 24 lutym 2022 roku rozpoczęły staranie się o taki tytuł. Pobyt takich Ukraińców jest legalny od dnia złożenia wniosku o np. udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do dnia udzielenia ostatecznej decyzji.

W takiej sytuacji wojewoda umieszcza w dokumencie podróży Ukraińca odcisk stempla. Potwierdza on złożenie wniosku i jest jednocześnie tytułem pobytowym.

Jaki obywatel Ukrainy może pracować w Polsce?

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? 
Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce?

W Polsce może pracować Ukrainiec, który przebywa legalnie w Polsce i posiada ważny tytuł pobytowy. W przypadku Ukraińców przybyłych na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku wystarczy, iż Ukrainiec przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania w naszym kraju.

Ukraińca można zatrudnić w oparciu zarówno o umowę o pracę, jak i umowę zlecenie. Warto także wiedzieć, iż za obywatela Ukrainy uznaje się także małżonka obywatela Ukrainy, który nie posiada obywatelstwa ukraińskiego, ale przybył do Polski w wyniku wojny prowadzonej na terenie Ukrainy. Małżonkowi obywatela Ukrainy również przysługuje prawo do zatrudnienia na podstawie zgłoszenia złożonego przez pracodawcę. 

Czym jest jednak tytuł pobytowy? Tytuł pobytowy jest dokumentem, który pozwala na pobyt nie tylko w Polsce, ale i innych krajach Unii Europejskiej. Tytułem pobytowym może być np. zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, paszport w przypadku wjazdu do Polski w ruchu bezwizowym czy zaświadczenie dotyczące korzystania z ochrony czasowej.

Ukraińcy, którzy przybyli do Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 roku, korzystają z tak zwanej ochrony czasowej. Jaśniej mówiąc, oznacza to, iż ich pobyt jest legalny przez 18 miesięcy od 24 lutego 2022 roku.