Jak funkcjonuje lombard?

Jak funkcjonuje lombard? Lombard to dla osób w trudnej sytuacji finansowej ostatnia deska ratunku. Mimo że istnieje wiele opcji finansowania, to właśnie lombardy cieszą się dużą popularnością, przeżywając ostatnio swój renesans. Dane statystyczne wskazują, że na rynku obserwuje się znaczny wzrost ich liczby. Na czym zatem polega działanie tego typu miejsc? Jak funkcjonuje lombard?

Jak działa lombard?

Najczęściej lombardy otwierane są w mniejszych miejscowościach lub biedniejszych dzielnicach większych miast. Stanowią alternatywę dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z bankowości. Obecnie lombard to instytucja pożyczkowa, która udziela wsparcia pod zastaw. Klient otrzymuje tam gotówkę po podpisaniu umowy pożyczkowej. Wycena przedmiotu jest bezpłatna i niewiążąca. Dopiero po zaakceptowaniu warunków umowy, można przejść do jej podpisania. Jeśli klient spłaci kwotę zastawu, może odzyskać w przyszłości przedmiot. W zamian za pożyczkę lombard pobiera opłatę w określonej kwocie. Jeśli klient nie wykupi swojej własności, przechodzi ona w ręce lombardu, który może go sprzedać z zyskiem. Aby podpisać pożyczkę lombardową, wystarczy posiadać dowód osobisty i być osobą pełnoletnią. W związku z tym to wygodna opcja dla osób bez zdolności czy wiarygodności kredytowej. Oprócz lombardów stacjonarnych istnieją również lombardy online.

Co można zastawić w lombardzie?

Jak funkcjonuje lombard?
Jak funkcjonuje lombard?

W lombardzie można zastawić wszystkie przedmioty, które przedstawiają jakąś wartość i nie pochodzą z kradzieży. Dla lombardu najważniejszy jest fakt, czy przedmiot można sprzedać. W związku z tym najchętniej przyjmowane są artykuły, na które jest popyt na rynku. W tej grupie znajdują się przede wszystkim sprzęty elektroniczne: tablety, komputery, telefony. Równie wartościowe są sprzęty RTV (np. telewizory, konsole) i AGD (np. pralki, zmywarki, lodówki). Pożądane przedmioty to także: złoto i srebro, wartościowa biżuteria i zegarki, unikatowe i wartościowe pamiątki rodzinne, monety i antyki, a także dzieła sztuki. W zasobach lombardu mogą się także znaleźć sprzęty sportowe. Niektóre lombardy decydują się również na udzielenie pożyczki pod zastaw samochodu. To jednak rzadkość. Warto podkreślić, że w przypadku gdy przedmiot ma dużą wartość, to lombard może wymagać przedstawienia dowodu zakupu. Ma to na celu uwiarygodnienie własności.

Czym są kredyty lombardowe i od czego zależy ich wysokość?

Kwota kredytu lombardowego zależy od wartości zastawu. Nie odpowiada jednak w 100% ani kwocie podanej przez klienta, ani przez rzeczoznawcę. Lombard oferuje najczęściej około 30-60% oszacowanej kwoty. Podczas podejmowania decyzji o sprzedaży przedmiotu w lombardzie warto wziąć to pod uwagę. W ten sposób lombardy zarabiają. Jeśli klient nie wróci, by odkupić przedmiot, lombard sprzedaje przedmiot. Różnica między udzieloną pożyczką a ceną sprzedaży jest zyskiem. Na jak długo udzielana jest pożyczka? Okres trwania pożyczki to zwykle od 1 do 30 dni. Niektóre lombardy oferują również pożyczki długoterminowe, w których okres spłaty wynosi kilka miesięcy. Od każdej pożyczki pobierana jest odpowiednia prowizja. Zwykle wynosi około 10 złotych od przedmiotu. Najczęściej jednak ostateczna kwota jest ustalana indywidualnie na podstawie wartości przedmiotu, jak i okresu kredytowania. Istnieje jednak zależność, że im dłuższy okres i wyższa wartość zastawu, tym proporcjonalnie większa prowizja. Niektóre lombardy proponują opcję wydłużenia okresu pożyczki po wpłaceniu ustalonej opłaty.

Czym jest umowa zastawu?

Umowa zastawu zabezpiecza interesy obu stron. Po pierwsze klient zyskuje pewność, że po spłaceniu pożyczki, odzyska przedmiot. Po drugie lombard- w przeciwnym przypadku- ma prawo odsprzedać przedmiot. Aby umowa była zgodna z prawem, powinna zawierać kilka kluczowych zapisów. Przede wszystkim dane osobowe klienta, jak i formę zastawu i szczegółowy opis przedmiotu. Należy tam także wskazać kwotę udzielanej pożyczki, wartość zastawu oraz termin i formę spłaty. Umowa powinna także zawierać informacje o opłatach związanych z udzielaniem pożyczki. Taką umowę podpisują obie strony.

Wykup zastawu a odsetki lombardowe

Jak duże jest oprocentowanie kredytu lombardowego? Jego wysokość ustala każdy lombard. Kwota oprocentowania ograniczona jest maksymalną kwotą dostępnych do nałożenia odsetek lombardowych. Obecnie maksymalne oprocentowanie za kredyt lombardowy może wynosić 10 procent. Natomiast koszty pozaodsetkowe zmniejszone są ustawowo do 25% kwoty pożyczki, a także dodatkowo do 30% za każdy rok obowiązywania umowy. Jak wyliczyć dokładnie koszty związane z wykupem zastawu? W tym celu najlepiej skorzystać z kalkulatora odsetek lombardowych. Aby poprawnie wprowadzić do niego dane, należy znać kwoty prowizji, oprocentowanie i dodatkowe opłaty obowiązujące w konkretnym lombardzie. Niektóre lombardy są nieuczciwe wobec swoich klientów, zawyżając wartość oprocentowania. Co wtedy zrobić? Jeśli oferta pożyczki lombardowej, w tym wartość oprocentowania przekracza dopuszczone normy, sprawę można zgłosić do regionalnego rzecznika prawa konsumenta UOKiK.