Gładź szpachlowa ile warstw trzeba nałożyć?

Równe oraz gładkie ściany można pomalować pięknie czy też wykończyć tapetą. W ten sposób będą cieszyły nasze oczy doskonałością. Przekonajmy się jak się ściany szpachluje, jaka chemia budowlana będzie nam potrzebna oraz gdzie najlepiej chemię budowlaną zakupić?

Wykorzystanie chemii budowlanej

Do szpachlowania ścian, jak i także sufitów wykorzystana jest chemia budowlana. Dokładniej mowa tutaj o gładziach oraz masach szpachlowych. Aby móc uzyskać idealnie gładkie oraz równe powierzchnie, należy odpowiednio w pierwszej kolejności przygotować podłoże. Ważne jest także zagruntowanie prawidłowe. Następnie nakładamy jedną bądź dwie warstwy gładzi tak, aby powierzchnia nie miała żadnych nierówności. W tymże celu gładź się najczęściej szlifuje. Na dziale chemii budowlanej znajdziemy także masy bezpyłowe, które odpowiednio wystarczy naciągnąć na ścianę oraz także wygładzić pacą. Naciągnięcie jednokrotne gładzi na tynku nowe kosztuje między 22 a 26 złotych na metr kwadratowy. Jeśli gładź zostałaby położona na ścianach starych, które wymagają szpachlowania oraz naprawy to zależnie od stanu podłoża wynosić będzie między 40 a 50 złotych za metr kwadratowy.

Idealnie równe oraz gładkie ściany są podłożem doskonałym wręcz dla farb do malowania ścian oraz także innych wykończeniowych materiałów, na przykład tapet. Malarska powłoka będzie wyglądać zdecydowanie lepiej na ścianach z gładzią niż z tynkami zwykłymi. Także samo zużycie farby będzie o wiele mniejsze. Efekt równie pozytywny uzyskamy, gdy jako wykończeniową warstwę zastosujemy tkaniny czy też tapety.

Jaką szpachlową gładź wybrać?

Na rynku dział chemii budowlanej jest naprawdę bardzo mocno rozbudowany. Znajdziemy tutaj bardzo wiele różnych mieszanek suchych, które wykorzystać można właśnie do szpachlowania ścian. Znajdziemy gładzie cementowe, gipsowe, wapienne czy też polimerowe. Z gładzi gipsowych najlepiej wybierać bezpyłowe gładzie, które od nas nie wymagają szlifowania, które musimy przyznać jest bardzo uciążliwe. Takowe masy wolniej się wiążą. Wszystko po to, aby szpachlarz miał znaczne więcej czasu na wykończenie powierzchni. Wadą gipsowych produktów jest mniejsza niż w przypadku innych produktów tego typ odporność na wrażliwość na wilgoć oraz także na zarysowania. Tychże wad nie mają na pewno gładzie cementowo-wapienne czy też cementowe. Ich zaletą także jest wykańczanie na mokro bez żadnego szlifowania ścian. Gładzie te są białe czy też jasno szare. Mogą one mieć większe ziarno niż gipsowe. Nie dadzą więc powierzchni taki gładkich jak z gipsu. Są do układania trudniejsze od gładzi gipsowych. Wapienne gładzie wykańcza się również bez procesu szlifowania ścian. Na samo przyspieszenie prac ma wpływ także fakt, że możemy je nakładać na rynku cementowo-wapienne już po jakiś siedmiu do dziesięciu dni, a nie po około miesiącu jak gładzie gipsowe. Wapienne gładzie dają nam bardzo białe wykończenie o antyseptycznych właściwościach.

Produkt najnowocześniejszy to bez wątpienia gładzie polimerowe. Są one dostępne pod postacią gęstej gotowej pasty do nakładania. Masę tworzy dolomitowy wypełniacz z dodatkiem polimerowych żywic, które daje sporą elastyczność, twardość oraz także trwałość. Polimerowe gładzie są niezwykle odporne na uszkodzenia, szczególnie mowa tutaj o pęknięciach od naprężeń, które pojawić się mogą w zbudowanym domu, który jeszcze osiada. Takowe gładzie poleca się także w zabudowanie poddasza.
Polimerowe gładzie na pewno wymagają szlifowania. Można na rynku znaleźć także modyfikowane gładzie polimerami, a więc cementowe czy też gipsowe z dodatkiem żywicy, która ma poprawić nieco ich właściwości.
Wybierając gładź, należy sprawdzić, jakiej wielkości jest jej samo uziarnienie, bo to właśnie decyduje o samej grubości warstwy oraz także możliwej do osiągnięcia samej gładkości ścian. Im ziarno mniejsze, a więc kruszywo, tym warstwami cieńszymi aplikować można masę. Co więcej tym gładsza będzie nią wykończona ściana.

Polecamy szczególnie:

Jak szpachlować ścianę? Ręcznie czy też maszynowo?

Na rynku na pewno przeważają gładzie, które nakładać można w sposób maszynowo czy też w sposób ręczny. Ręczne gładzie nadają się tylko do aplikacji oraz wykończenia ręcznego. Z kolei gładzie maszynowe nakładać można z użyciem specjalnego tynkarskiego agregatu czy też w sposób ręczny. Wykorzystanie hydrodynamicznych maszyn przyspiesza zadecydowanie wykończeniowe prace. Do natrysku przeznaczone są polimerowe gładzie lub też gładzie gipsowe, które są modyfikowane żywicami, które to tworzą mocne oraz także powłoki, które są odporne na uszkodzenia.
Jeśli nie mamy w temacie wyboru gładzi, jak i także nakładania jej odpowiedniej wiedzy, to powinniśmy się pokusić o pomoc specjalistów. Nie jest to trudne, ale bez odpowiedniego zaplecza teoretycznego oraz doświadczenia możemy mieć naprawdę niemały problem. Specjalistów znajdziemy oczywiście w sieci. Jeśli zaś chodzi o pomoc w wyborze odpowiedniej chemii budowlanej to warto zapytać pracownika sklepu. Są to osoby posiadające sporą wiedzę.