Jak się buduje domy drewniane

Jak się buduje domy drewniane – budowa domu jest to niezwykle szeroko zakrojone, wymagające oraz kosztowne przedsięwzięcie. Szczególnie to ostatnie w naszym kraju jest wielkim wyzwaniem, ponieważ Polska jako kraj jest w dość trudnej jak na warunki Europejskie sytuacji mieszkaniowej. Jest też krajem, w którym zarówno zakup mieszkania, jak i budowa domu (na oczywiście zakupionej działce budowlanej) jest po prostu rzeczą dość drogą.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wielu Polaków chciałoby mieć własne mieszkanie oraz chciałoby mieć własny dom. To powoduje jeszcze bardziej, że ceny budowy, czy samego zakupu nieruchomości idą do góry. Istnieje jednak bardzo dużo metod, aby obniżyć cenę na przykład budowy domu, jedną z takich metod jest zmiana technologii budowlanej, z tradycyjnej murowanej, na technologię drewnianą (na przykład technologię szkieletową lub technologię HBE). Opowiedzmy sobie przynajmniej ogólnie, w jaki sposób wygląda budowa domu drewnianego oraz jaki ma to wpływ, na cenę takiego domu.

Zakup działki budowlanej

Jak się buduje domy drewniane
Jak się buduje domy drewniane

Kiedy chcemy wybudować dom i decydujemy się na dom drewniany szkieletowy bądź dom drewniany z drewna klejonego, to musimy przede wszystkim w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, że działki budowlane, na których będziemy budować dom z drewna oraz działki, na których chcielibyśmy na przykład postawić dom w technologii tradycyjnej, spełniać pewne wytyczne odnośnie do nośności i warunków hydrogeologicznych. Chodzi o to, że działki, na których chcemy zbudować dom drewniany szkieletowy lub dom z drewna klejonego mają po prostu postawione niższe wymagania, co często powoduje, że są po prostu działkami tańszymi. Wynika to przede wszystkim z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest fakt, że konstrukcje drewniane zawsze będą sporo lżejsze, niż konstrukcje murowane. Wówczas nośność gruntu może być mniejsza i nie będzie to zagrażało na przykład stabilności całej konstrukcji. Druga sprawa jest to fakt, że domy drewniane można budować na płycie fundamentowej. Płyta fundamentowa powoduje, że po pierwsze, łatwiej i taniej jest ją wykonać niż klasyczny fundament, a po drugie dzięki takiej płycie fundamentowej, ciężar domu, który na niej spoczywa, jest jeszcze lepiej rozkładany po całej powierzchni płyty, co sprawia, że wymagania stawiane przed działką budowlaną, mogą być jeszcze niższe, niż w przypadku domu drewnianego, który zbudujemy na przykład na fundamencie, ponieważ chcemy taki dom podpiwniczyć.

Budujemy dom

Kiedy mamy już zakupioną działkę wykonaliśmy sobie naszą płytę fundamentową, co oczywiście trwało krócej niż budowa fundamentu, możemy przejść do etapu budowy domu. Tutaj tak naprawdę jest moment, w którym najwięcej korzystamy na zmianie technologii na szkieletową bądź na budowę domu z drewna HBE. Kiedy chcemy budować dom murowany, to przede wszystkim musimy czekać na odpowiednią pogodę, czyli nie możemy domu budować w zimie, bądź na przykład wczesną wiosną, bądź późną jesienią, ponieważ jest zbyt mokro i etapy naszej pracy, które miałyby się sezonować, po prostu mogłyby się nie odbyć w ogóle, albo sezonowałyby się niezwykle długo. Z tego też powodu, domy murowane są budowane minimum rok lub nawet dwa, trzy lata. W przypadku domu drewnianego sytuacja jest zupełnie inna, ponieważ większość czasu, jaki jest poświęcony na budowę domu, jest spożytkowany w fabryce. Domy szkieletowe oraz domy drewniane, są domami prefabrykowanymi, czyli na miejsce budowy docierają już gotowe całe elementy, na przykład gotowe ściany, razem ze stolarką okienną, z drzwiami, a w niektórych przypadkach, może już być na nie położona warstwa izolacji termicznej. Jeżeli mamy dom drewniany, będzie to konstrukcji, który została w dużym stopniu prefabrykowana. Budowa takiego domu do stanu surowego zamkniętego może potrwać kilka dni, a w najgorszym wypadku do dwóch tygodni.

Zobacz również:

Wykańczamy dom

Kiedy mamy już zbudowany dom drewniany lub dom szkieletowy, możemy przejść do jego wykończenia, jak wiemy budowa trwała dość krótko, czyli na przykład dwa tygodnie. Dzięki temu mamy dużo więcej czasu na porządne wykończenie domu. Takie domy w środku wykańcza się bardzo podobnie jak domy murowane, z tą różnicą, że na przykład, jeżeli od samego początku do końca zlecimy budowę domu i projekt jednej firmie, możemy na przykład w pewien sposób zaprojektować sobie tak na przykład rozłożenie instalacji elektrycznej, że mamy ją zainstalowaną jeszcze w momencie prefabrykacji ścian. Zbudowanie domu drewnianego szkieletowego lub domu z drewna klejonego, może nam zająć do stanu, w którym się już wprowadzamy, tak naprawdę kilka miesięcy. Wiele oczywiście zależy od tego, czy na przykład zechcemy dom wykończyć już samodzielnie, czy wynajmiemy do tego ekipę, ale jak wiadomo jest to już kwestia indywidualna i każdy postępuje według swoich potrzeb. Warto jeszcze jest wspomnieć, że ewentualne niedociągnięcia budowlane, które zawsze się mogą zdarzyć, są łatwiejsze do skorygowania podczas wykańczania domów drewnianych i szkieletowych, niż w przypadku domów klasycznych murowanych. Jest to zaleta, o której również trzeba pamiętać.