Wykorzystywanie nieefektywnych źródeł ciepła jest pozbawione sensu. Oczywiście wszystko jest balansem pomiędzy zyskami a stratami, ale w niektórych przypadkach szczególny nacisk kładzie się właśnie na konkretne aspekty. W kwestii ogrzewania domu i ekologicznych źródeł ciepła ważną kwestią jest ciągłe poprawienie efektywności. Wynika to z dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze chodzi o samo obniżanie kosztów. Po drugie ważny jest wpływ na środowisko danego rozwiązania, a im skuteczniejsza będzie technologia, tym ten temat zostanie lepiej zaspokojony.
W ramach tego artykułu skupimy się na jednej z najciekawszych propozycji dla osób, które cenią sobie możliwości inwestycji i planują na przyszłość. Mówimy o pompach ciepła, czyli rozwiązaniu, które spośród konkurencyjnych (kocioł zasypowy na paliwo stałe, kocioł na gaz lub na olej) wyróżnia się tym, że obecnie musimy zapłacić więcej, żeby w przyszłości cieszyć się obniżonymi kosztami. Skonfrontujemy to właśnie z efektywnością, ale w kontekście doboru odpowiedniego ogrzewania. Instalacja pompy ciepła okaże się skuteczniejsza, jeśli samo urządzenie będzie znajdować się w ekosystemie, który będzie mu sprzyjać.
Jak przygotować dom pod dobór pompy ciepła?
Na początek warto wymienić podstawowe informacje, które sprawią, że instalacja pompy ciepła da jeszcze więcej korzyści niż w przypadku nieodpowiedniego wykorzystania tego urządzenia. Przede wszystkim podstawą jest zdecydowanie się na tę technologię w odpowiednio ocieplonym domu. Oznacza to, że najpierw powinniśmy zadbać o materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła U, a dopiero potem dobierać urządzenie grzewcze. Najważniejszą kwestią jest dobór instalacji niskotemperaturowej. Wynika to wprost z konstrukcji samej pompy ciepła. Urządzenie działa najskuteczniej przy obniżonych temperaturach zasilania i powrotu w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Jeśli wybierzemy standardowe grzejniki, stracimy dużo energii. Pamiętajmy również, że jeśli obniżymy jednocześnie temperaturę zasilania i powrotu, to ostatecznie taka sama ilość ciepła dostanie się do ogrzewanego pomieszczenia. Samo znalezienie miejsca do instalacji pompy ciepła nie powinno stanowić dla nas problemu, ponieważ jest to technologia cicha, bezobsługowa i nie wymaga przestrzeni na składowanie paliwa. Nie będzie nadużyciem porównanie go do pracy lodówki. Nie zmienia to faktu, że warto już wcześniej znaleźć odpowiednie miejsce do tego celu. Pompa ciepła dobrze współpracuje z innymi technologiami. Warto tutaj wskazać choćby fotowoltaikę czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W pierwszym przypadku wynika to z tego, że pompa ciepła wymaga do pracy energii elektrycznej, którą możemy tanio wyprodukować przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. W drugim przypadku cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest efektywna w stosunku do ilości ciepła, która będzie pozostawać w naszym domu.
Pompa ciepła + ogrzewanie płaszczyznowe
Pompa ciepła dobrze współpracuje z systemem ogrzewania o niższych temperaturach zasilania i powrotu i dlatego świetnie nadaje się do połączenia z ogrzewaniem płaszczyznowym. Najpopularniejszym przedstawicielem tej kategorii jest podłogówka. Ta najlepiej współpracuje w systemie 40/30 °C. Oznacza to 40 °C zasilania i 30 °C na powrocie. W takiej sytuacji osiągniemy najwyższą sprawność pompy ciepła, a dodatkowo przedłużymy żywotność samego urządzenia. Powinniśmy wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe wiąże się z potrzebą dużej inwestycji na początkowym etapie. Nie zmienia to faktu, że efektem będzie uzyskanie wydajnego systemu, który będzie nam skutecznie służył przez lata. Ponadto podłogówka tworzy korzystny mikroklimat dla człowieka. Badania wykazały, że odczuwamy komfort termiczny, jeśli temperatura w pobliżu naszych stóp jest trochę wyższa niż w rejonie głowy. Oczywiście im wcześniej przewidzimy zastosowanie w naszym domu podłogówki, tym lepiej będzie się to prezentować z ekonomicznego punktu widzenia.
Pompa ciepła + klimakonwektory
Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie połączenia pompy ciepła z klimakonwektorami. Przede wszystkim pozwala to na wykorzystanie zalety pompy ciepła, którą jest możliwość odwrócenia obiegu grzewczego. Oznacza to, że technologia pozwala nie tylko na produkcję ciepła zimą, ale również chłodu latem. Klimakonwektory charakteryzują się wysoką wydajnością cieplną. Mogą być stosowane w wariantach przypodłogowych, ale również podsufitowych. Alternatywnymi rozwiązaniami w stosunku do wymienionych są choćby grzejniki kanałowe z wymuszoną konwekcją. W takich przypadku najważniejsza jest możliwość szybkiego dostosowania temperatury w pomieszczeniach, co wynika z niewielkiej bezwładności cieplnej tego rozwiązania.
Podsumowanie, czyli skuteczny system ogrzewania dla pompy ciepła
Najważniejszą informacją jest to, że pompę ciepła powinniśmy stosować w połączeniu z instalacją niskotemperaturową. Można przerobić istniejący system właśnie na niskotemperaturowy, ale jest to mniej efektywne niż przewidzenie tego rozwiązania na etapie projektu. Ze względu na swoją specyfikę działania pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym. Najpopularniejszym rozwiązaniem z tej kategorii jest podłogówka. Alternatywą jest zastosowanie klimakonwektorów lub grzejników kanałowych.