Konsultacja psychologiczna co to

Konsultacja psychologiczna jest to pierwszy krok, który daje możliwość uwolnienia się od złych myśli oraz problemów emocjonalnych. Jest to nic innego, jak forma pomocy, z której może skorzystać każdy, kto takiej pomocy oczekuje. Terapie psychologiczne każdego roku zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak, ponieważ coraz szersze grono osób nie może poradzić sobie samemu z różnorodnymi problemami, o których myślenie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pomoc psychologiczna ma na celu poprawę naszego zdrowia psychicznego i uporanie się z problemami, które nie dają nam spokoju. 

Konsultacja psychologiczna co to
Konsultacja psychologiczna co to – Zgy

W jakich sytuacjach powinniśmy pomyśleć o udaniu się na konsultację psychologiczną?

Podjąć decyzję o udaniu się na konsultację psychologiczną powinniśmy podjąć zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnymi problemami i gdy nie widzimy wyjścia z danej sytuacji. Natomiast należy zaznaczyć, iż nasz szczególny niepokój, a zarazem powód do udania się na konsultację psychologiczną powinien wzbudzić moment, gdy:

  • odczuwamy nieuzasadniony strach przed danymi sytuacjami, bądź ludźmi
  • odczuwamy duże trudności w budowaniu relacji z innymi osobami
  • czujemy stany nerwicowe oraz lękowe
  • doświadczamy sytuacji kryzysowych, z którymi nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić
  • doświadczamy sytuacji, które wzbudzają u nas subiektywne odczuwanie cierpienia

Trzeba pamiętać, że im szybciej podjęta terapia, tym większe prawdopodobieństwo szybszego powrotu do normalności. Z kolei, gdy zlekceważymy nasz nieprawidłowy stan psychiczny to może to prowadzić do o wiele gorszych konsekwencji, które będą wymagały nawet konsultacji z psychiatrą. 

Czy konsultacja psychologiczna jest poufna?

Każda konsultacja psychologiczna jest w pełni poufna. Psychologa lub psychoterapeutę obowiązuje pełna tajemnica zawodowa. W związku z tym możemy mieć pewność, że wszelkie rozmowy przeprowadzane podczas terapii https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ nie trafią do wiadomości osób postronnych. Przy czym należy pamiętać, że całkowita poufność obowiązuje psychologa w sytuacji, gdy pacjentem jest osoba pełnoletnia. Bowiem w sytuacji, gdy pacjentem jest osoba, która jeszcze nie ukończyła 18. roku życia to w wyjątkowych sytuacjach psycholog może omówić dany problem również z rodzicami, bądź opiekunami małoletniego, jeżeli uzna, że przeprowadzenie takiej rozmowy będzie niezbędne dla jego dobra. W takiej sytuacji najczęściej rozpoczynana jest psychoterapia rodzinna

Konsultacje psychologiczne online

Konsultacje psychologiczne online w chwili obecnej zyskują coraz większą popularność, ponieważ można uzyskać fachową pomoc specjalisty bez potrzeby wychodzenia z domu. Dla wielu pacjentów jest to sposób bardzo komfortowy, ponieważ mogą podjąć się takiej terapii w zaciszu swojego własnego domu. Psychologowie coraz częściej wprowadzają do swojej oferty konsultacje przez internet. W związku z tym nie ma problemu, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, który takie konsultacje prowadzi. Psycholog podejmując się prowadzenia terapii przez internet robi to za pomocą użycia różnorodnych komunikatorów, do których można zaliczyć przede wszystkim: FaceTime, Zoom oraz Skype. Aby skorzystać z terapii internetowej należy wyszukać najbardziej odpowiadającego nam specjalistę, a w następnej kolejności ustalić dogodny termin przeprowadzenia rozmowy video. Procedura oraz jakość przeprowadzana konsultacji psychologicznych na odległość niczym nie różni się od tych przeprowadzanych w trybie stacjonarnym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku konsultacja psychologiczna trwa także tyle samo czasu, a więc około 50 minut. Konsultacje online zyskały na popularność przede wszystkim w obecnym czasie, który ze względu na panującą pandemię uziemił wiele ludzi w domach. Jest więc to nie tylko skuteczna metoda terapii, ale w szczególności najbezpieczniejsza. 

Wskazania do konsultacji psychologicznej

Wskazaniami do konsultacji psychologicznej jest:

  • przeżywanie stresu
  • przeżywanie zaburzeń lękowych
  • występowanie problemów z kontrolowaniem emocji
  • występowanie problemów z wypaleniem zawodowym
  • długo utrzymujący się zły nastrój
  • uzależnienia od alkoholu i substancji odurzających
  • uzależnienia od seksu i zakupów
  • występowanie problemów z agresją
  • borykanie się z problemami rodzinnymi
  • występowanie problemów związanych z brakiem odnalezienia równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym

Oczywiście powodów, dla których warto udać się na konsultację psychologiczną może być znacznie więcej, natomiast powyżej podane przykłady należą do jednych z najczęściej pojawiających się. 

Jaki jest koszt udania się na konsultację psychologiczną?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż z konsultacji psychologicznej można skorzystać zarówno prywatnie, jak i za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku NFZ konsultacja taka będzie w pełni bezpłatna, jeżeli jesteśmy osobami ubezpieczonymi. Z kolei, jeżeli interesuje nas terapia prywatna to musimy liczyć się z kosztem około 80-100 złotych za jedną sesję, która trwa 50 minut. Korzystając z konsultacji prywatnej mamy możliwość skorzystania z pomocy w znacznie krótszym czasie. 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl