Najważniejsze rodzaje rolet – co warto o nich wiedzieć?

Rolety są uniwersalnym rozwiązaniem, bo sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu. Mnogość różnorodnych modeli sprawia, że mogą trafić w gust osób z najróżniejszymi potrzebami: fanów minimalizmu oraz ludzi zafascynowanych wyraźnym, bogatym wzornictwem. W dzisiejszym tekście przybliżamy najpopularniejsze rodzaje rolet. Oprócz funkcjonalności takich rozwiązań przybliżymy również sposób ich montażu.

Rolety plisowane

Ten rodzaj rolet zwany jest również plisami okiennymi. Cały mechanizm tego rozwiązania opiera się na schemacie harmonijki, przez co delikatnie przypominają one żaluzje (są jednak od nich dużo bardziej funkcjonalne). Do głównych zalet rolet plisowanych można zaliczyć fakt, że ich mechanizm pozwala na przemieszczanie materiału rolety w górę, w dół albo do środka. Oznacza to, że możemy zasłonić każdą część okna. To szczególnie przydatna opcja, jeśli chcemy osłonić się od sąsiadów, ale jednocześnie zależy nam na dobrym oświetleniu pomieszczenia – wtedy wystarczy przysłonić jedynie dolną część okna. Rolety plisowane najczęściej instaluje się przez przyczepienie konstrukcji do listwy przybocznej. Takie rozwiązanie jest więc idealne, jeśli zależy nam na tym, aby oszczędzić jak najwięcej miejsca w rejonie parapetu oraz okna.

Rolety dzień i noc

Rolety dzień i noc powinny przypaść do gustu osobom, którym zależy na zaciemnieniu pokoju. To przydatna funkcja – sprawdza się, gdy zamierzamy w ciągu dnia iść spać i nie chcemy, żeby wybudza nas światło słoneczne oraz w sytuacji, kiedy planujemy zorganizować sobie seans filmowy w słoneczną pogodę. Konstrukcja jest dość prosta. W takiej rolecie naprzemiennie występują po sobie pasy materiału i pasy cienkiej siateczki. W zależności do naszych preferencji pasy te mogą w różnym stopniu na siebie nachodzić. Taki model umożliwia nam więc całkowite zaciemnienie pokoju, całkowite jego odsłonięcie oraz każdy inny dowolny poziom oświetlenia. Rolety dzień i noc można bardzo szybko rozpoznać – materiał zazwyczaj występuje w dwóch kolorach. Coraz częściej spotyka się jednak bardziej nowoczesną, trójkolorową wersję, które pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną i ożywi każde wnętrze.

Rolety austriackie

Model ten jest nieco mniej popularny i niezbyt często widuje się go w polskich domach. Jeśli jednak już się pojawia, nadaje całemu pomieszczeniu eleganckiego, wytwornego klimatu, dlatego nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Rolety austriackie są bardzo dekoracyjne. Do ich wykonania trzeba poświęcić stosunkowo dużo tkaniny. Materiał przeszywany jest taśmami, których pociągnięcie powoduje zwinięcie się tkaniny i powstanie bardzo charakterystycznych, niezwykle dekoracyjnych brzuszków. W przypadku dużych okien najczęściej do sterowania wykorzystuje się sterowanie elektryczne. Ten efektowny rodzaj rolet można montować do ściany i do sufitu jak też bezpośrednio do ramy (montaż nieinwazyjny).

Rolety rzymskie

Tak jak w pozostałych modelach, tak też tutaj mamy spory wybór sposobów montażu: do sufitu, ściany oraz na ramie okiennej. Roleta rzymska przy składaniu tworzy bardzo charakterystyczne fałdy. To rozwiązanie bardzo uniwersalne, więc z powodzeniem można je stosować zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Zaopatrując się w tego typu roletę, musimy podjąć decyzję dotyczącą preferowanego systemy sterowania. Na szczęście tu również zauważyć można pewną uniwersalność. System łańcuszkowy-koralikowy sprawdza się przy cieńszych i przy grubych, dość ciężkich tkaninach. Do wyboru mamy również system sterowania z napędem elektrycznym, który wiąże się z wyższą ceną, ale zapewnia nam sporą oszczędność czasu oraz komfort. Takie rozwiązanie polecane jest przy bardzo dużych oknach, szczególnie ciężkich tkaninach oraz gdy roleta zawieszona jest na sporej wysokości i trudno jest sterować nią ręcznie.

Rolety zewnętrzne

Ten typ rolet przymocowuje się na zewnątrz budynku. Często decydujemy się na nie, aby ochronić się przed kradzieżą, jednak na tym ich funkcjonalność absolutnie się nie kończy. Roleta zaciemnia, chroni przed insektami, zimą stanowi warstwę izolacyjną, pomaga utrzymać ciepło wewnątrz domu/mieszkania, latem z kolei zwiększa efektywność działania klimatyzatorów. Mechanizm rolety zewnętrznej działa w prosty sposób – panele przesuwane są automatycznie po pionowo ustawionych prowadnicach. Ów panele rolety zewnętrzne najczęściej wykonuje się z aluminium, PCV, rzadziej z drewna. Skrzynka, w której „chowa się” mechanizm zwijania zostaje zamontowana bezpośrednio albo do ramy okiennej, lub do ściany.

Wybierając rolety do swojego mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność. Dobrze jest określić, na jakich parametrach najbardziej nam zależy. Czy jest to zaciemnienie? Czy może dekoracyjna, wykwintna forma? Kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem, jest znacznie więcej. Dopiero po wybraniu mechanizmu, zastanówmy się nad wzornictwem. Na szczęście w każdym wariancie opisanych wyżej rolet możemy znaleźć zarówno atrakcyjne, dekoracyjne wzory, jak i minimalne, zachowawcze, surowe rozwiązania.