Co daje wykonanie badania geotechnicznego? Badania geotechniczne są istotnym elementem, o który powinno się zadbać podczas planowania budowy domu. W przypadku nie wykonania tego typu pomiarów możemy spodziewać się negatywnych efektów końcowych. Gotowy projekt domu jednorodzinnego może nierównomiernie osiadać w gruncie co spowoduje pękanie ścian. W związku z tym wykonanie badań geotechnicznych jest ważnym etapem, które pozwolą uniknąć tego typu konsekwencji.
Badania geotechniczne gruntu
Badania geotechniczne gruntu stanowią jeden z najważniejszych aspektów, o który powinno się zadbać przed rozpoczęciem budowy. Ten krok jest o tyle istotny, jeśli planowany budynek ma być podpiwniczony. Zaleca się więc przeprowadzenie badań gruntowych przed zakupem działki lub w przypadku wykonywania ich po zakupie – odpowiednie dostosowanie projektu do gruntu. Badania geotechniczne są wykonywane w celu rozróżnienia warstw oraz rodzaju podłoża a także ustalenia poziomu wód gruntowych i sezonowych tendencji wzrostowych. Dość często inwestorzy rezygnują z realizacji takiej diagnostyki, co w konsekwencji może doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji. Badanie stanowi punkt wyjścia dla ekipy budowlanej, ponieważ za jego pomocą można zaplanować prawidłowe rozmieszczenie budynku, a także dokonać właściwej adaptacji już gotowej konstrukcji. Badania gruntu nie były wymagane jeszcze do niedawna, jednak obecnie nie uzyskamy pozwolenia na budowę, jeśli nie posiadamy efektów przeprowadzonej diagnostyki.
Czytaj także:
- badania geotechniczne gruntu Szczecin
- badania geotechniczne Zachodniopomorskie
- badania gruntu Szczecin
Kategorie geotechniczne
Aby usystematyzować budynki oraz ich przeznaczenie w kontekście gruntu powstały trzy kategorie geotechniczne. Do pierwszej z nich należą budynki mieszkalne i gospodarcze parterowe lub z dodatkową kondygnacją a także, wykopy do głębokości 1,2 m nasypy do wysokości 3 m oraz ściany oporowe. Według prawa należy wykonać badanie gruntu jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jest to wymóg konieczny dla wszelkiej maści inwestorów. Dzięki fachowej opinii dotyczącej gruntu na działce można wybudować dom jednorodzinny parterowy, z piętrem czy z poddaszem użytkowym. Do drugiej kategorii zalicza się znacznie większe i cięższe obiekty, takie jak filary mostów, głębokie i wysokie nasypy czy kotwy gruntowe. W takim przypadku podczas badania geotechnicznego zwraca się większą uwagę na ilościowej i jakościowej ocenie oraz analizie gruntu. Ostatnia kategoria obejmuje obiekty budowlane, które mają być postawione w niekorzystnych warunkach gruntowych. Do tej grupy zaliczane są wysokie budynki miejskie, które zazwyczaj mają powstać w jednej kondygnacji. Przed rozpoczęciem budowy takiego kompleksu należy sporządzić pełną dokumentację geologiczno-inżynierską.
Badania geotechniczne – kto może je przeprowadzić?
Wykonanie badań geotechnicznych może zostać zlecone osobie, która posiada odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Taki zakres usług oferuje praktykujący geolog posiadający kwalifikacje w zakresie geotechniki poświadczone zdanym egzaminem państwowym. Do jego obowiązków w tym przypadku będzie należało wystawienie opinii, wydanie dokumentacji badań terenowych a także realizacja projektu geotechnicznego a także, w niektórych przypadkach, wydanie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.
Badania geotechniczne – co zawiera dokumentacja?
Poprawnie zrealizowana dokumentacja z zakresu badania geotechnicznego zawiera w sobie dwie części – pisemną oraz graficzną. Do grupy technicznej zawiera się rysunki i mapki ukazujące przekrój warstwowy gruntu a także precyzyjną lokalizację odwiertów. W części drugiej znajdują się z kolei informacje o analizie gruntu oraz wytyczne, przy pomocy których inwestor powinien zaplanować etap projektowania konstrukcji budynku. Istnieje również kilka innych zapisów, które powinny znaleźć się w dokumentacji badań geotechnicznych. Są to takie zagadnienia jak:
- dane dotyczące nośności i położenia wzajemnego gruntów
- dane o głębokości występowania wód gruntowych oraz wskazanie poziomu przypuszczalnej ich zmiany
- określenie wpływu prac ziemnych
- uwagi odnośnie zabezpieczenia terenu i skarp
Badanie geotechniczne – czy warto wykonać?
W powszechnej opinii utarło się stwierdzenie, iż badania geotechniczne są niepotrzebne. Dzieje się tak z powodu przekonania o tym, iż większość gruntów dostępnych do zakupu w naszym kraju spełnia wymogi dotyczące nośności. Bardzo często jednak dochodzi do rozczarowania inwestora podczas dokonywania prac na terenie budowy. Badania gruntowe pozwalają uniknąć nieprzewidzianych konsekwencji niektórych działań w ramach stawiania budynku oraz jego późniejszego złego osiadania w gruncie. Badanie geotechniczne nie są co prawda darmowe, jednak ich wykonanie w perspektywie czasu może przynieść inwestorowi mnogość korzyści. Jedną z nich jest znaczna oszczędność pieniędzy, ponieważ dane uzyskane podczas badania wskazują między innymi podstawowe informacje potrzebne do poprawnego wybudowania fundamentów. W przypadku chęci wykonania podpiwniczenia badania geotechniczne są tym istotniejsze – dzięki wykazanym danym można dowiedzieć się na jakiej głębokości można je wykonać bez obaw o jej późniejsze zawilgocenie.