Sublimacja – jaki materiał stosować?

Sublimacja – jaki materiał stosować? Wymyśliłeś ciekawy wzór i chcesz nanieść go na ubranie? A może prowadzisz firmę i potrzebujesz koszulki lub bluzy z nadrukiem firmowym? Jedną z najprostszych i najczęściej wykorzystywanych metod jest metoda druku sublimacyjnego. Opiera się ona na fizycznym zjawisku sublimacji, czyli na przejściu ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy. Barwniki potraktowane w ten sposób po połączeniu się z włóknami tkaniny bardzo mocno w nie wnikają, co powoduje, że efekt staje się wysoce trwały.

Taka metoda stosowana może być do nanoszenia wzorów na różne produkty, takie jak czapki, bluzy, koszulki, ręczniki, podkładki, a nawet buty. Jednak czy efekty będą utrzymywały się jednakowo na różnych materiałach?

Bawełna czy poliester?

Masz w planach wykonanie ubrań z własnym nadrukiem, które uszyte zostały z bawełny i zastanawiasz się czy materiał ten może być zadrukowywany przy pomocy druku sublimacyjnego? Bawełna jest materiałem, który wymaga zastosowania specjalnych metod, aby druk sublimacyjny był satysfakcjonujący i miał dobrą trwałość. Jedną z takich metod jest zamiana tradycyjnego papieru transferowego na specjalny papier do bawełny. Sprawi on, że wzór zostanie lepiej naniesiony na wybrany materiał, dzięki czemu jego jakość i wytrzymałość będą dużo lepsze. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnych proszków poliestrowych, dzięki którym grafika może zostać bez problemu przetransportowana na bawełnę. Zastosowanie obu metod pozwala uzyskać wysokojakościowe nadruki charakteryzujące się dużą trwałością i wytrzymałością. W celu uzyskania naprawdę satysfakcjonujących efektów należy wybrać materiał poliestrowy. Jest on bowiem materiałem, dla którego dedykowana jest metoda druku sublimacyjnego. Aby wydruki były jak najbardziej jakościowe tkanina powinna zawierać w sobie jak najwyższą ilość poliestru. Nie oznacza to jednak, że grafika umieszczona na tkaninach zawierających np. 50% czy 40% poliestru będzie wyglądała źle. Zależność ta wynika z tego, że barwniki żelowe, które wykorzystywane są podczas sublimacji, dobrze wiążą się włóknami poliestrowymi.

Czy kolor materiału ma znaczenie?

Wiadomo już, że sublimacja najlepiej wychodzi na materiałach poliestrowych, dlatego też często używa się jej np. do tworzenia nadruków na strojach sportowych. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest również kolor, na którym wykonany zostanie nadruk. Grafiki najlepiej wyglądały będą na jasnych podłożach, dzieje się tak dlatego, że barwniki są w stanie lepiej wnikać w jasne włókna, które nie zaburzają ich kolorów. Jeżeli więc zaprojektowany wzór składa się z wielu kolorów to może okazać się, że kolorowe podłoże nie będzie w stanie przyjąć go w odpowiedni sposób – przez co uzyskamy niesatysfakcjonujące efekty. Dlatego też wielobarwne nadruki najlepiej jest stosować na jasnych podłożach, np. białych, kremowych lub bardzo lekko zabarwionych konkretnym kolorem. Kolorowe materiały charakteryzują się tym, że były już wcześniej barwione – najczęściej mocnymi pigmentami. Powoduje to, że kolorowe nadruki nie są w stanie przykryć używanego wcześniej barwnika. Czy oznacza to, że nie można wykonywać druku sublimacyjnego na kolorowych tkaninach? Otóż nie, kolorowe materiały również można zadrukowywać w ten sposób, należy jednak dobrać odpowiednią grafikę. Wzór, który zostanie przeniesiony na tego rodzaju materiał powinien mieć ciemny kolor, najlepiej czarny, ewentualnie brązowy lub granatowy.

Zalety druku sublimacyjnego

Sublimacja - jaki materiał stosować?
Sublimacja – jaki materiał stosować?

Metoda druku sublimacyjnego posiada wiele zalet, z tego względu jest tak często wybierana. Dużą zaletą tego rodzaju druku jest to, że przy jego pomocy można nanieść na materiał wszystkie rodzaje grafiki. Nie ma znaczenia czy będzie to napis, logo czy zaprojektowany własnoręcznie obraz. Wszystkie wzory są przenoszone w sposób bardzo dokładny, z zachowaniem wszystkich drobnych szczegółów. Ponadto, ze względu na to, że barwniki żelowe bardzo mocno wnikają we włókna materiału, wzór jest bardzo trwały i wytrzymały. Dodatkowo, metoda ta jest bardzo szybka i łatwa do wykonania. Należy jednak mieć na uwadze czynniki, które mogą spowodować zniszczenie oczekiwanego efektu. Jednym z takich czynników jest nadmierna wilgotność, która dotyczy zarówno pomieszczenia, jak i wykorzystywanych materiałów. Przed przystąpieniem do druku sublimacyjnego trzeba zadbać o to, aby papier transferowy był kompletnie suchy. Prawidłowo wykonany nadruk sublimacyjny jest praktycznie niemożliwy do odróżnienia od reszty materiału. Nie odróżnia się on strukturą i w żaden sposób nie przypomina naklejki, przez co nie ulega ścieraniu, rolowaniu, kruszeniu ani łamaniu. Jedyną rzeczą, która może sugerować, że nadruk na bluzie, koszulce lub innej tkaninie wykonany został przy pomocy druku sublimacyjnego jest kolor materiału. Kiedy wzór, który znajduje się na jasnym materiale, strukturowo nie odróżnia się w żaden sposób od tkaniny, a jego kolory są wyraziste i bardzo mocno nasycone, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że został wykonany właśnie przy zastosowaniu metody druku sublimacyjnego.