Wczasy na Sardynii

Wczasy na Sardynii – sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz zacząć zastanawiać się, gdzie udać się na urlop. W ostatnim czasie ogromną popularnością wśród Polaków cieszą się wczasy w Chorwacji. Osoby, które pragną jednak oderwać się na chwilę od tłumu rodaków, powinny rozważyć wyjazd na Sardynię. Na tej malowniczej włoskiej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie, nie rujnując przy tym domowego budżetu.

Podstawowe informacje na temat Sardynii

Sardynia to po Sycylii druga co do wielkości wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Zdaniem niektórych badaczy to właśnie na niej znajdowała się opisywana przez Platona mityczna Atlantyda, o czym świadczą pozostałości po antycznych budowlach. Na Sardynii występują bogactwa mineralne, takie jak rudy cynku, ołowiu, żelaza, miedzi, srebra i alabastry, jednak wyspa jest najbardziej znana z turystyki.

Czym wyróżnia się Sardynia? Wczasowiczów przyciąga śródziemnomorski klimat, wiecznie zielona roślinność, a także liczne atrakcje turystyczne. W ciągu roku na wyspie jest około 300 słonecznych dni, a koncentracja opadów przypada na jesień i zimę. Osoby, które uwielbiają ciepło, powinny zaplanować wczasy na Sardynii w okresie od czerwca do sierpnia, a nawet września. Jeśli ktoś preferuje aktywne spędzanie czasu w przyjemnej temperaturze, okres wiosenny (kwiecień-maj) i jesienny (październik-listopad) będzie optymalny. Najbardziej rozwinięte turystycznie regiony wyspy to część północna oraz południowa z najważniejszymi miastami Alghero i Cagliari. To właśnie w nich znajdują się lotniska przyjmujące turystów.

Wakacje z biurem podróży lub na własną rękę

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać się na Sardynię na własną rękę, czy też skorzystać z gotowych ofert biur podróży? Wydaje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Wyjazdy na własną rękę wymagają pewnych zdolności organizacyjnych. Konieczne jest bowiem wybranie miejsca docelowego, znalezienie odpowiedniego połączenia lotniczego oraz hotelu. Turyści muszą również samodzielnie organizować sobie wolny czas i wybrać te atrakcje, z których chcą skorzystać.

Duża ilość dostępnych połączeń oraz bogata baza hotelowa sprawiają, że można samodzielnie zorganizować wspaniałe wczasy na Sardynii za niewielkie pieniądze. Wybierając ofertę biura podróży, trzeba się liczyć z nieco wyższą ceną wczasów. W zamian za nią otrzymuje się jednak pełen komfort obejmujący dojazd, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie oraz możliwość wykupienia dodatkowych wycieczek fakultatywnych. Ze względu na duży rozmiar wyspy, nie da się podczas jednej wyprawy zobaczyć jej wszystkich najważniejszych atrakcji. Którą część wyspy zatem warto odwiedzić w pierwszej kolejności? Przyjmuje się, że osoby, które preferują wypoczynek na plażach i w hotelach, powinny wybrać część północną, która jest bardziej zurbanizowana. Dla miłośników zwiedzania bardziej atrakcyjna będzie Sardynia południowa z kompleksem zabytków kultury nuragijskiej.

Najważniejsze atrakcje turystyczne

Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić podczas wczasów na Sardynii? Przede wszystkim jej najważniejsze miasta, czyli Alghero i Cagliari. Pierwsze nazywane małą Barceloną, wyróżnia się gotyckimi fasadami, kamiennymi ornamentami i zabytkowymi kościołami. Jednym z nich jest utrzymany w katalońskim stylu kościół San Francesco. W malowniczo położonym porcie turyści mogą wypożyczyć łodzie lub sprzęt do nurkowania. W okolicach miasta znajduje się twierdza Palmavera zbudowana w całości z białych kamieni. Co jeszcze stanowi wizytówkę Sardynii? Z pewnością jest to chętnie odwiedzana przez turystów grota Neptuna, do której można również dopłynąć statkiem wycieczkowym. Charakterystyczną cechą północnej części wyspy są także piaszczyste plaże oraz strome klify. Jedną z najbardziej znanych plaż jest Costa Smeralda. Miejsce to szczególnie chętnie wybierają bogaci turyści.

Wczasy na Sardynii
Wczasy na Sardynii

W środkowej części wyspy znajduje się zatoka Orosei, słynąca z piaszczystych plaż oraz krystalicznie czystej wody. Ze względu na swe górskie położenie, ta część Sardynii jest chętniej wybierana przez turystów, którzy preferują piesze wycieczki oraz wspinaczkę. Inne popularne atrakcje to grota krasowa Grotte del Bue Marino oraz dostępny do zwiedzania najgłębszy wąwóz w Europie. Środkowa część wyspy to miejsce szczególne dla miłośników archeologii. W górskiej wiosce Tiscali zlokalizowane zostało stanowisko archeologiczne poświęcone kulturze nuragijskiej.

Jakie atrakcje przyciągają turystów na południu wyspy? Najważniejszym zabytkiem są nuragi. To kamienne budowle pochodzące z XV wieku p.n.e. Co ciekawe tego rodzaju obiekty nie występują nigdzie indziej w Europie. Stolicą wyspy i najważniejszym miastem położonym na południu jest Cagliari. Turystów zachwycają przede wszystkim wąskie uliczki pełne klimatycznych i tętniących życiem pubów oraz restauracji. W Cagliari znajduje się także najstarszy na wyspie kościół San Saturnino. Przebywając na południu, nie można nie zobaczyć flamingów, które wyróżniają się charakterystycznym różowym upierzeniem.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl