Jak prowadzić blog książkowy, który zyska grono czytelników? Prowadzenie bloga dla niektórych stanowi doskonały sposób na dzielenie się swoimi przemyśleniami czy posiadaną wiedzą. Z drugiej strony, może być to także dobra okazja do dzielenia pasji i zainteresowań. Dużą popularnością cieszą się dziś blogi książkowe, na których recenzuje się poszczególne pozycje literackie. Jak założyć blog książkowy, który zyska grono stałych czytelników?
Cel prowadzenia bloga książkowego
Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu zamierzamy prowadzić blog książkowy? Czy chcemy podzielić się z innymi naszą pasją, czy może interesuje nas głównie zarabianie na reklamach czy pisaniu artykułów sponsorowanych? W pierwszym przypadku wybieramy te pozycje literackie, które czytaliśmy i które rzeczywiście są naszym zdaniem warto zrecenzowania. Nie muszą być to wcale najpopularniejsze w danym czasie tytuły. Wpisów nie musimy publikować zbyt często, choć oczywiście im ich będzie więcej, tym większą popularność może zyskać nasz blog. Inaczej jest w przypadku, gdy decydujemy się prowadzić bloga głównie dla zysków. W takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że przez pierwszych kilka miesięcy będziemy pracować za darmo, gdyż nasza domena musi w ogóle stać się rozpoznawalna. Blogerzy bardzo często jednocześnie prowadzą fanpage w mediach społecznościowych, tak aby zwiększyć widoczność strony. Jeśli skupiamy się na artykułach sponsorowanych, to będziemy recenzować książki autorów, którzy za owe recenzje będą skłonni zapłacić. Oczywiście, możemy dowolnie dobierać tytuły, odrzucając te, które nie wpisują się w koncepcję naszego bloga. Jeśli natomiast zarabiamy na reklamach, to w pewnym sensie muszą one dopasowywać się do tematyki bloga, tak aby całość wyglądała spójnie. Zarobkowanie na reklamach nie przynosi bardzo dużych zysków, lecz może stanowić dodatkowe źródło dochodu, w dodatku pasywnego.
Opracowanie koncepcji bloga
Każdy blog czy strona internetowa musi mieć opracowaną koncepcję, w myśl której będziemy publikować poszczególne posty. W tym przypadku może nam przyświecać idea promowania czytelnictwa, konkretnych postaw bądź zachowań. Zastanówmy się, jakie książki chcemy recenzować bądź wśród jakich rodzajów literackich chcemy się obracać. Trudno bowiem jednocześnie pisać recenzje kryminałów, powieści obyczajowych, książek psychologicznych czy technicznych. Tematyka bloga może być zgodna z naszym wykształceniem bądź po prostu, z naszymi zainteresowaniami. Jeśli lubimy czytać biografie i książki historyczne, to recenzujmy właśnie takie pozycje. W przypadku, gdy posiadamy wykształcenie z zakresu prawa, możemy recenzować kryminały bądź książki, których akcja toczy się na wokandzie.
Polecamy uwadze:
-
- życie przed sobą romain gary https://literackigps.pl/zycie-przed-soba-na-bellevilleu/
- ranking najlepszych książek https://literackigps.pl/moje-rankingi/
- pilch https://literackigps.pl/autor/jerzy-pilch/
Jak uatrakcyjnić bloga książkowego?
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że blogów książkowych można znaleźć w sieci całe mnóstwo. Jeśli chcemy pozyskać dużą liczbę czytelników, to musimy się w jakiś sposób wyróżniać na tle konkurencji. W takim przypadku recenzujemy nie tylko książki, ale również różnego typu targi czy inne wydarzenia, związane ze światem czytelnictwa. Ciekawą alternatywą może być również podróż po różnych zakątkach świata, które opisują książki. Oczywiście, jest to opcja wyłącznie dla osób, które lubią podróżować, mają na to czas oraz dysponują odpowiednimi środkami pieniężnymi. Na atrakcyjność naszego bloga wpływa również regularność publikowania wpisów. Jeśli nowy wpis pojawia się co najmniej raz w tygodniu, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że blog będzie chętniej czytany. Tymczasem strony, na których wpisy pojawiają się jedynie od czasu do czasu, zwykle znajdują się na szarym końcu wyszukiwań i rankingów popularności.
Blog mieszany – czy to dobre rozwiązanie?
Nie każdy ma wystarczająco dużo czasu na to, aby móc pozwolić sobie na czytanie tak dużej ilości książek. Tymczasem wymaga tego regularne publikowanie wpisów na blogu. Dlatego też wielu blogerów decyduje się prowadzić blog mieszane, to znaczy książkowo-tematyczne. W praktyce oznacza to, że osoba, posiadająca na przykład wykształcenie pedagogiczne, może publikować recenzje książek dla dzieci oraz praktyczne porady dla rodziców, dotyczące na przykład wychowania. Część postów dotyczy więc książek, inne natomiast dziedziny, w której autor czuje się pewnie. Pozostaje jednak pytanie, czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens? Na ogół tak, zwłaszcza jeśli dysponujemy szeroką wiedzą w konkretnym zakresie i chcemy podzielić się nią z innymi. Pamiętajmy jednak, że tematyka recenzowanych przez nas książek powinna być spójna z ogólną tematyką bloga. Niektórzy, aby obejść tę zasadę, decydują się stworzyć na blogu sekcję lifestyle i tam publikują recenzje innych książek. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, jednak we wpisach należy podkreślać, że mają one charakter subiektywny i nie są pisane okiem eksperta. Pamiętajmy, że bez względu na to, czy prowadzimy blog stricte o tematyce książkowej, czy też blog mieszany, musimy temu zajęciu poświęcić sporo czasu. Zanim więc założymy blog, upewnijmy się, że będziemy w stanie sprostać zadaniu, jakim jest jego prowadzenie.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |