Czy budowa dachu to opłacalny biznes? Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, iż szeroko rozumiana budowlanka jest jednym z najbardziej pewnych i najlepszych źródeł dochodów jak i najlepszym pomysłem na prowadzenie własnej firmy. Ludzie zawsze muszą gdzieś mieszkać co automatycznie wiąże się z koniecznością budowania nowych domów jak i bloków. Niemniej jednak niektóre osoby mogą czuć się lepiej tylko w konkretnych pracach budowlanych na przykład w budowie dachów. Warto zatem wiedzieć na czym polega ta praca, jakie wiążą się z tą działalnością koszty oraz czy jest ona opłacalna.
Na czym polega prowadzenie biznesu w zakresie budowy dachów?
Wbrew pozorom biznes polegający na budowie i ocieplaniu dachów nie polega wyłącznie na samym kładzeniu materiałów oraz tworzeniu konstrukcji dachu. Jest to złożony proces, na którym trzeba się przede wszystkim znać by móc dobrze wykonywać swoje obowiązki. Należą do nich przede wszystkim znajomość materiałów oraz ich odpowiedni dobór do konstrukcji dachu, znajomość oraz budowa elementów zabezpieczających, zdolność do stworzenia dachu, który jednocześnie dobrze się będzie prezentował, nie będzie szkodliwy dla domowników ani środowiska oraz będzie dobrze spełniał swoje funkcje. Tego typu profesja nie należy do prostych wbrew obiegowej opinii. To właśnie dach jest tym elementem, który ma funkcję zabezpieczającą oraz tworzącą wybrany budynek jako całość. By móc prowadzić biznes budowy i ocieplania dachów oprócz wykształcenia budowlanego konieczne jest posiadanie odpowiednich kompetencji i umiejętności jak na przykład zarządzanie zespołem budowlanym, bycie logistykiem czy też znajomość materiałów budowlanych.
Co składa się na koszt prowadzenia takiego biznesu?
Jak w każdym innym typie prowadzonej działalności gospodarczej również w prowadzeniu biznesu jakim jest budowa dachów należy liczyć się z kosztami. Do podstawowych kosztów prowadzenia takiego biznesu należą:
- koszty budowlane (techniczne) – mowa tutaj przede wszystkim o koszcie zakupu samych materiałów budowlanych, wykończeniowych, rynny czy też innych elementów składowych. Im wyższa jakość wybranych materiałów tym jednocześnie wyższy koszt prowadzenia działalności;
- koszty pracownicze – mowa tutaj przede wszystkim o kosztach związanych z wypłatami wynagrodzeń dla pracowników, podatkach oraz obowiązkowych składkach płaconych na rzecz instytucji publicznych;
- koszty działalności gospodarczej – mowa tutaj o zakupie (lub wynajmie) lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, kosztach marketingowych czy też innych kosztach finansowych.
Przede wszystkim jednak warto zdawać sobie sprawę, iż na koszt prowadzenia takiej działalności największy wpływ mają koszty techniczne. Warto wiedzieć, iż im większa jest powierzchnia jaką ma pokryć dach oraz im wyższa jakość oraz lepszy skład materiałów budowlanych tym automatycznie większe będą koszty prowadzenia tego typu działalności. Na koszty prowadzenia takiej działalności również wpływ będzie mieć taki czynnik jak kształt dachu jaki ma być stworzony. Zupełnie inny będzie koszt budowy dachu płaskiego od kosztu budowy dachu dwuspadowego czy też wielopłaszczyznowego.
Czy prowadzenie tego typu biznesu wciąż jest opłacalne?
Na podstawie powyżej przedstawionych informacji dotyczących kosztów prowadzenia tego typu działalności niektóre osoby mogą zastanawiać się czy prowadzenie takiego biznesu jest opłacalne. Wbrew opinii niektórych osób warto wiedzieć, iż taki biznes jest jak najbardziej opłacalny jednak wiąże się jednocześnie z pewnymi wyzwaniami jakimi trzeba sprostać na co dzień. Przede wszystkim taki biznes jest opłacalny ze względu na możliwość pracowania i kreatywnego tworzenia koncepcji budowy dachu przez cały rok. Niezależnie od pory roku (jedynie w okresie zimowym liczba zamówień może być mniejsza) cały czas powstają nowe budynki, domy jednorodzinne czy też lokale użytkowe i biurowce. Wszystko to wymaga budowy odpowiedniego dachu, który w zależności od sytuacji potrafi sprostać podstawowej funkcji jaką jest ochrona budynku przed wpływem czynników zewnętrznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż taka praca wiąże się z pewnymi wyzwaniami oraz bywa niebezpieczna. By móc dobrze wykonywać swoje obowiązki przede wszystkim należy znać się na swojej pracy. Mowa tutaj przede wszystkim o znajomości materiałów, ich składu czy też sposobie budowy wybranego dachu. Poza tym taka praca wiąże się z niebezpieczeństwem jakim jest często praca na wysokości. Dlatego też należy być możliwie jak najbardziej zdrowym bez problemów takich jak lęk wysokości, który może wykluczać większość osób nawet będących specjalistami w swojej dziedzinie. Warto również zdawać sobie sprawę, iż tego typu praca wiąże się z presją czasu oraz koniecznością zarządzania zespołem pracowników budowlanych. To jak szybko dach dla wybranego budynku lub domu jednorodzinnego zostanie wybudowany będzie miało wpływ na szybkość zakończenia budowy lub remontu całego budynku oraz będzie miał wpływ finalnie na ogólne zadowolenie klientów. Zatem na podstawie powyższych argumentów można jednoznacznie stwierdzić, iż tego typu biznes jest wciąż jak najbardziej opłacalny jednak należy liczyć się z koniecznością pracy w niezbyt komfortowych warunkach oraz z wysokimi kosztami prowadzenia działalności.