Rozwód nigdy nie jest przyjemnym sprawą. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy osiągnąć rozwód, czyli czy to za pomocą porozumienia stron, czy to wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem o winie. Jednak trzeba przyznać, że ta druga opcja, jest zdecydowanie mniej przyjemna. Trzeba też powiedzieć wprost, że jeżeli są podstawy do tego, aby faktycznie wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie, to najczęściej dla strony wnioskującej o taki rozwód, wyrok taki jest zdecydowanie korzystniejszy. Rozwody z orzeczeniem o winie, w Polsce są orzekane obecnie coraz rzadziej.
Wynika to, chociażby z tego powodu, że coraz rzadziej wnioskuję się o tego typu rozwody. Możemy szukać wielu przyczyn tego typu sytuacji, ale na pewno, mniejszą ilość wniosków o rozwód z orzeczeniem o winie, można tłumaczyć tym, że coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie adwokata do rozwodów bądź kancelarii prawniczej od rozwodów. Osoby te bądź te instytucje, zdają sobie po prostu sprawę z tego, jak trudno jest wygrać rozwód z orzeczeniem o winie i bardzo często, kiedy rozmawiają z klientem na temat tego, w jaki sposób ta sprawa miałaby przebiegać, jakie dowody chcemy przedstawić, aby wygrać sprawę, to najczęściej szybko zdają sobie sprawę z tego, że nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu i cały wysiłek rozwodowy, może tak naprawdę pójść na marne. Przyjrzyjmy się jednak temu, czym w zasadzie jest i czym skutkuje orzeczenie winy podczas rozprawy rozwodowej oraz w jaki sposób możemy taką sprawę rozwodową wygrać.
Co to jest rozwód z orzeczeniem o winie?
Wyrok rozwodowy z orzeczeniem o winie jest to wyrok sądu, w którym stwierdza się, że jedna ze stron zawiniła jednostronnie, czyli jest odpowiedzialna za rozpad małżeństwa. Jak się okazuje jednak, wyroki z orzeczeniem o winie wcale nie muszą dotyczyć tylko i wyłącznie jednej ze stron. Bardzo często okazuje się, że chociaż wnioskowano o rozwód z orzeczeniem o winie, to faktycznie wina została orzeczona, ale została orzeczona zarówno po stronie wnioskującej, jak i po stronie osoby, co do której chcieliśmy orzec winę. Wynika to z procedury prawnej, według której sąd musi orzekać, czyli jeżeli istnieją jakiekolwiek przesłanki sugerujące, że obydwie strony mogły się przyczynić do tego, że nastąpił rozpad małżeństwa, to sąd nie może jednoznacznie orzec, że wina leży tylko i wyłącznie po jednej stronie. Proporcje tej winy mogą być oczywiście różne, czyli na przykład jedna ze stron mogła być odpowiedzialna w 90%, a druga mogła być odpowiedzialna tylko w 10%, ale nie zmienia to jednak faktu, że sąd wydając wyrok, nie może tego w ten sposób interpretować i po prostu, wydaje wyrok z orzeczeniem winy obustronnej. Dlatego bardzo ciężko jest uzyskać wyrok jednostronnie orzekający o winie jednego ze współmałżonków.
Warto tutaj przytoczyć, chociażby takie argumenty, że jeżeli na przykład w małżeństwie doszło do zdrady, to jest to niezaprzeczalną winą jednej ze stron, ale może się okazać w wyniku rozprawy rozwodowej, że na przykład do zdrady doszło nie dlatego, że po prostu jedna ze stron była niewierna, tylko dlatego, że na przykład drugi współmałżonek był oziębły, psychicznie agresywny, czy na przykład był wiecznie niezadowolony z drugiej ze stron. W pewnym sensie jest to współodpowiedzialność, czyli inaczej obydwie osoby były odpowiedzialne. Są takie sytuacje, kiedy może wyrok być uzasadniony w taki sposób, że chociaż jedna ze strony dopuściła się zdrady, to w rzeczywistości za rozpad małżeństwa odpowiada ta strona wnioskująca, ponieważ to ona w zasadzie spowodowała, że współmałżonek poszukał sobie innego partnera lub partnerki.
W jaki sposób wygrać sprawę z orzeczeniem o winie?
Pomijając przydługie wstępy, warto powiedzieć od razu, że jeżeli chcemy iść do sądu i walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie, to musimy mieć wynajętego adwokata od rozwodów lub zatrudnić kancelarię prawniczą od rozwodów. Powinniśmy również wystąpić o taki rozwód tylko wtedy, jeżeli kancelaria od rozwodów lub prawnik od rozwodów twierdzą jednoznacznie, że mamy duże szanse na wygranie takiego procesu. W innym wypadku szanse są na tyle małe, że nie ma sensu tak naprawdę angażować się w długotrwały i bolesny proces rozwodowy, który może potrwać standardowo dwa lata, a może się przeciągnąć do trzech, czy czterech lat. W tym czasie po pierwsze, w dalszym ciągu oficjalnie jesteśmy w związku małżeńskim, a po drugie, na rozprawie rozwodowej będą prawdopodobnie wyzywani świadkowie, czyli nasza rodzina, sąsiedzi, znajomi ludzie z pracy, detektywi, jeżeli ich wynajmowaliśmy i tak dalej. Po trzecie będziemy ponosić dość spore koszty sądowe.
Co, jeżeli wyrok orzeczeniem o winie zostanie zasądzony?
Jeżeli jednak uda nam się wygrać taką sprawę sądową, to nasza sytuacja wygląda zupełnie inaczej, niż gdybyśmy wzięli rozwód za porozumieniem stron, czyli bez orzekania o winie. Przede wszystkim w takich sytuacjach, kiedy dochodzi na przykład do przyznania opieki nad dziećmi, to najczęściej osoba, wobec której zasądzono winę, takiej opieki nie dostanie, Innym ważnym powodem jest fakt, że wyrok z orzeczeniem o winie, zapewnia możliwość wnioskowania o alimenty dla byłego współmałżonka, w wysokości, która zapewni standard życia sprzed rozwodu.