Przewodnik co robi?

Przewodnik turystyczny to jeden z ciekawszych zawodów. Wiele osób sądzi, że decydując się na tego typu pracę, może połączyć zarabianie z podróżowaniem. Czy tak jest w rzeczywistości? Czym dokładnie zajmuje się przewodnik? Jakie ma podstawowe obowiązki? Przede wszystkim to osoba, która w swojej pracy zawodowej zajmuje się oprowadzaniem wycieczek i turystów indywidualnych po wybranym mieście, regionie lub wyznaczonej trasie. Aby zostać przewodnikiem, należy ukończyć odpowiednie kursy i uzyskać zaświadczenie. Na korzyść przewodnika działa również znajomość języków obcych. Dzięki temu nawet przewodnik po Szczecinie może okazać się atrakcyjny na rynku pracy.

Jakie wyróżniamy typy przewodników?

Istnieje kilka rodzajów kategorii przewodników. Dzielimy ich ze względu na specjalność, którą się zajmują:

– przewodnicy miejscy, którzy oprowadzają odwiedzających po wybranym mieście (np. przewodnicy po Szczecinie ),
– przewodnicy terenowi, którzy oprowadzają odwiedzających po wybranym regionie (np. przewodnicy Wyżyny krakowsko- częstochowskiej),
– przewodnicy muzealni, którzy zajmują się oprowadzaniem po obiektach kultury i sztuki (np. muzeach, skansenach),
– przewodnicy górscy, którzy oprowadzają po terenach górskich.

Poszczególne kategorie są ze sobą ściśle związane, a także wzajemnie na siebie nachodzą. Przewodnik miejski przedstawia przecież historię poszczególnych zabytków i budynków. Z kolei przewodnik górski, na swoim szlaku, może również oprowadzać turystów po miastach.

Jakie predyspozycje ma przewodnik?

Dobry przewodnik dysponuje przede wszystkim szeroką wiedzą merytoryczną o obszarze, po którym oprowadza turystów. Powinien znać historię poszczególnych budynków i zabytków, najciekawsze legendy, anegdoty i wydarzenia. Ważne, aby prezentowana przez niego treść była ciekawa. W związku z tym oprócz wiedzy tematycznej ważny jest sposób jej przekazu: gestykulacja, ton głosu, ale też charyzma. Przewodnicy górscy powinni dodatkowo uwzględniać informacje dotyczące miejscowej fauny i flory. Turyści mają konkretne oczekiwania wobec przewodników. Muszą to być zatem osoby ciekawe, w sposób przystępny opowiadające o zwiedzanym miejscu. W związku z tym to profesja, którą szczególnie często wybierają osoby otwarte i odważne, które lubią kontakt z drugim człowiekiem.

Czym zajmuje się przewodnik?

Do obowiązków przewodnika należy planowanie trasy wycieczki z uwzględnieniem najciekawszych miejsc danego terenu. Trasa powinna mieć odpowiednią długość dopasowaną do konkretnej grupy. Podobnie jak poruszana tematyka. Inne rzeczy interesują przecież młodzież szkolną niż przedszkolaków czy dorosłych. Biorąc pod uwagę wyprawę górską, należy również uwzględnić ogólną sprawność fizyczną grupy. Przewodnik zapewnia również bezpieczeństwo uczestnikom grupy. Ważne, aby pamiętał o organizowaniu przerw i postojów, a jeśli jest to wycieczka kilkudniowa również noclegu. Ważne jest również przewidywanie potencjalnych zagrożeń oraz plan awaryjny w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Jakie są wymagania dla kandydatów na przewodnika?

Przewodnik co robi?Praca przewodnika to miłe zajęcie, ale od kandydatów wymaga się pewnych umiejętności. Przede wszystkim znajomości języków obcych. Zwiedzanie Szczecina http://northguide.pl/blog/, Krakowa czy Warszawy przez grupę obcojęzyczną nie jest możliwe bez przewodnika mówiącego w ich języku. Ponadto przewodnik powinien mieć przeszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy, a także cechować się wysoką kulturą osobistą. W przypadku przewodników górskich znaczenie ma także dobra kondycja fizyczna. Bardzo ważna jest elastyczność kandydata, ponieważ przewodnik powinien dopasowywać plany wycieczki do aktualnych potrzeb i oczekiwań grupy. Wielu pracodawców weryfikuje również wiedzę kandydatów, przeprowadzając testy pisemne lub ustne. Czy w tym zawodzie ważne jest wykształcenie? Większość pracodawców oczekuje minimum wykształcenia średniego, a także ukończenia kursu na przewodnika. Dobrze widziany jest dyplom uczelni wyższych na kierunkach: historii, geografii lub turystyki.

Jakie są podstawowe obowiązki przewodnika?

Każdy przewodnik realizuje zadania zgodne z podpisaną umową. Poza wspomnianym planowaniem trasy czy zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom, to również zachęcanie grupy do aktywności. Najczęściej podejmuje się tego poprzez zachęcanie turystów do zadawania pytań. Profesjonalny przewodnik nie boi się interakcji z grupą i chętnie udziela odpowiedzi na zadane pytania. Jeśli wymaga tego sytuacja pomaga również we wszelkich trudnościach, np. w organizacji transportu. Jak ocenić jakość pracy przewodnika? Przede wszystkim sprawdzając poziom zadowolenia turystów. Nie wystarczy tylko ciekawe opowiadanie treści, ale również budowanie napięcia i dostosowanie prezentacji do oczekiwań i potrzeb grupy turystów. Znaczenie ma także dykcja, ponieważ wtedy przewodnik jest dobrze rozumiany.

Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, powstaje całkiem ciekawy obraz przewodnika. Po pierwsze to osoba otwarta, szczera i kontaktowa. Po drugie kompetentna z ogromną wiedzą z zakresu historii i geografii, która spełnia się w swojej pracy.