Według statystyk świadomość społeczna w zakresie konieczności dbania o zdrowie jamy ustnej stale rośnie. Wpływa na to m.in. wdrożenie w systemie szkolnictwa obowiązkowej kontroli stomatologicznej u dzieci i młodzieży. Branża stomatologiczna stale rozwija się, dzięki czemu stomatolodzy stosują coraz bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt dentystyczny umożliwiający przeprowadzenie najbardziej skomplikowane zabiegi stomatologiczne. Dbanie o zdrowie zębów jest niezwykle istotne zarówno w rozwoju dzieci, młodzieży, jak i w codziennym funkcjonowaniu dorosłych. Zatem istotnym czynnikiem jest, aby stomatolog, pod którego opiekę poddaje się pacjent, miał fachową wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie leczenia stomatologicznego.
Pierwsza wizyta u stomatologa
Według statystyk pierwsza wizyta u dentysty kojarzy się z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami. Oczywiste jest, że przebieg wizyty uzależniony jest od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Najczęściej pierwsza wizyta polega na wykonaniu przeglądu dentystycznego mającego na celu ogólną ocenę stanu zdrowia zębów pacjenta oraz ustalenie ewentualnej konieczności przeprowadzenia zabiegów dentystycznych w dalszym procesie leczenia. Według specjalistów branży stomatologicznej właściwe przygotowanie pacjenta do pierwszej wizyty sprawia, że osoba taka mniej się stresuje i chętniej poddaje się koniecznym do przeprowadzenia zabiegom dentystycznym. Świadomość pacjenta zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży odgrywa istotną rolę zakresie właściwego leczenia oraz utrzymania prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej.
Rodzaje zabiegów dentystycznych
Obecnie stosowane zabiegi dentystyczne umożliwiają skuteczne i estetyczne leczenie oraz zapobieganie chorób jamy ustnej pacjenta. W większości zabiegi przeprowadzane są bezboleśnie. Wpływa na to zastosowanie znieczulenia miejscowego w postaci iniekcji lub sprayu znieczulającego. Do najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych zaliczają się m.in. leczenie kanałowe oraz zabiegi zachowawcze, usuwanie uzębienia stałego, jak i tzw. mleczaków oraz rekonstruowanie tkanek miękkich, oraz leczenie złamań szczęki. Ponadto wśród zabiegów dentystycznych wyróżniamy leczenie złamań zębów, chorób żuchwy oraz usuwanie torbieli, jak i ropni. Warto zaznaczyć, że stomatologia przede wszystkim zapobiega i leczy próchnicę oraz choroby przyzębia, leczy zapalenia miazgi zębowej oraz wady zgryzu, jak i ma za zadanie usuwać ogniska zakażeń zębopochodnych.
Najpopularniejsze usługi stomatologiczne
Wachlarz usług zarówno klinik, jak i gabinetów stomatologicznych stale się poszerza. Pacjenci mają do wyboru profesjonalne usługi stomatologiczne wykonywane przy pomocy specjalistycznego sprzętu wyprodukowanego z użyciem nowoczesnych technologii. Do najpopularniejszych usług dentystycznych należą m.in. leczenie zębów pod narkozą, stomatologia estetyczna, fluoryzacja, leczenie kanałowe, stożkowa tomografia komputerowa, pantomogram, invisalign, licówki, lakierowanie zębów, periodontologia, korona zęba, piaskowanie zębów czy skaling. W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym usługi dentystyczne wykonuje wykwalifikowany stomatolog. Cennik usług różni się w zależności od zabiegu oraz skomplikowania przeprowadzonego badania. Coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się prywatne gabinety stomatologiczne, na co wpływa profesjonalna obsługa oraz dostępne ceny.
Metody leczenia stomatologicznego
Metoda leczenia stomatologicznego dobierana jest indywidualnie przez dentystę na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz badania wstępnego. Pomimo wypracowanych metod leczenia, każdy stomatolog indywidualnie decyduje o zastosowanej metodzie leczenia, dlatego tak istotne jest, aby opiekę medyczną nad stanem zdrowia uzębienia pacjenta pełnił wykwalifikowany i doświadczony stomatolog. Metody dentystyczne można podzielić na inwazyjne i mniej inwazyjne. Do najpopularniejszych metod inwazyjnych, które stosuje każdy stomatolog, należy m.in. leczenie kanałowe lub leczenie złamań zębów. Do metod nieinwazyjnych zaliczane są zabiegi zapobiegawcze, m.in. lakierowanie zębów, fluoryzacja lub usuwanie kamienia.
Jak wybrać stomatologa?
Wybór stomatologa stanowi najistotniejszy czynnik w procesie utrzymania prawidłowego stanu uzębienia oraz zdrowia jamy ustnej pacjenta. Według statystyk usługi dentystyczne to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, co w przypadku wielu pacjentów stanowi duży wydatek. Eksperci branży dentystycznej twierdzą, że właściwa profilaktyka połączona z prawidłowo wykonanym przeglądem dentystycznym przeprowadzonym dwa razy do roku umożliwia zachowanie zębów w prawidłowym stanie zdrowia oraz pozwala skutecznie zdiagnozować zaistniałą chorobę. Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się zarówno kliniki dentystyczne, jak i gabinety stomatologiczne oferujące szeroki asortyment usług dostosowanych do potrzeb pacjentów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się absolwenci studiów medycznych w zakresie dentystyki ze względu na stosowane przez nich nowoczesne metody leczenia.