Szkoła muzyczna

Czy szkoła muzyczna dla dziecka to dobre rozwiązanie? Coraz większa liczba rodziców decyduje się na to, by ich dzieci rozpoczęły nową przygodę w szkole muzycznej. Część osób ma jednak wątpliwości w zakresie tego, czy rzeczywiście jest to odpowiednia ścieżka rozwoju.

Jak w praktyce wygląda nauka w szkole muzycznej? Dlaczego warto zdecydować się na szkołę muzyczną? W jaki sposób wybrać instrument dla dziecka? Jakie instrumenty w szkole muzycznej cieszą się największą popularnością? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jak w praktyce wygląda nauka w szkole muzycznej?

Ogólnokształcąca szkoła muzyczna, która gwarantuje ogólne i muzyczne wykształcenie, w praktyce niewiele różni się od tradycyjnej placówki edukacyjnej. Plan wygląda bardzo podobnie z tą różnicą, że zamiast polskiego i matematyki dzieci mają do czynienia z takimi przedmiotami, jak chociażby kształcenie słuchu, lekcje gry na poszczególnych instrumentach, emisja głosu, orkiestra, chór, rytmika bądź emisja głosu. Każdy z uczniów wybiera swój główny instrument. Należy jednak pamiętać o tym, że istotne jest jego kupienie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wypożyczenie przedmiotu ze szkoły, jednakże mogą pojawić się wówczas problemy z ćwiczeniem w domu, a jest to niezbędne jeśli chodzi o branżę muzyczną. Co godne podkreślenia- nie dotyczy to pianistów. Nie mogą oni bowiem wozić ze sobą instrumentu, w konsekwencji muszą posiadać swój własny w mieszkaniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków szkoły muzyczne są nieco bardziej kameralne od tradycyjnych placówek. W starszym wieku łączenie obowiązków jest dość kłopotliwe i wymaga dużego poświęcenia.

Dlaczego warto zdecydować się na szkołę muzyczną?

Szkoła muzyczna
Szkoła muzyczna

Kończąc szkołę muzyczną otrzymujemy dokument, który potwierdza tytuł zawodowy. W praktyce jednak zostanie on nam wręczony dopiero wtedy, gdy ukończymy szkołę II stopnia. Wyróżnić możemy znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim mowa o typowej wrażliwości artystycznej, ale również o wytrwałości- gra na instrumencie to niejednokrotnie trudna i żmudna praca. Co godne podkreślenia, dziecko musi uczyć się również tych przedmiotów, co w zwykłych placówkach. Niestety program zajęć nie jest okrojony, czego konsekwencją jest większa ilość nauki. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że lekcje instrumentu niekiedy odbywają się w sposób indywidualny. Utwory, które wybrane są na początku semestru ćwiczone są przez kilka miesięcy. Końcowym sprawdzianem jest egzamin. Dzięki temu dziecko zyskuje wytrwałość w dążeniu do celu i świadomość, że osiągnięcie sukcesu nie jest niemożliwe. Nie w sposób nie wspomnieć o samej satysfakcji, która związana jest z doskonałym wykonaniem utworu. Dzieci uczą się również pracy zespołowej, bowiem niejednokrotnie formowane są różne chóry, zespoły kameralne bądź orkiestry. Organizowane są występy, gdzie dzieci przyzwyczajają się do stresujących sytuacji.

W jaki sposób wybrać instrument dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, na jakim instrumencie dziecko powinno uczyć się grać w szkole muzycznej. Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsza decyzja. Przede wszystkim należy uwzględnić muzyczne zainteresowania dziecka. Weźmy pod uwagę to, jakiej muzyki słucha nasza pociecha, które piosenki lubi najbardziej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezpośrednio zapytać się, na jakim instrumencie może grać. Pod żadnym pozorem nie należy nakłaniać, a niekiedy przymuszać dziecka do gry na instrumencie. Nie kierujmy się własnymi upodobaniami- to, że uwielbiamy dźwięk gitary nie oznacza, że potomek będzie również zainteresowany takim rozwiązaniem. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że zmuszanie dziecka do gry na instrumencie to niestety nieprawidłowa droga, która może spowodować, że pociecha całkowicie zrazi się do muzyki, natomiast ćwiczenia staną się nielubianym momentem dnia.

Polecamy szkoły muzyczne:

Jakie instrumenty w szkole muzycznej cieszą się największą popularnością?

Zdarzają się jednak sytuacje, że dziecko nie wie, na jakim instrumencie chciałoby rozpocząć swoją przygodę muzyczną. Nie da się ukryć, że w przypadku egzaminów do szkoły muzycznej nauczyciele niejednokrotnie biorą pod uwagę to, na jakim instrumencie dziecko będzie się uczyło. Co godne podkreślenia, z reguły kandydatów jest znacznie więcej od liczby wolnych miejsc. Właśnie z tego powodu warto zastanowić się nad tym, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniej obleganego instrumentu. W ten sposób możemy bowiem zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że dziecko zostanie przyjęte do placówki. Niemalże w każdej szkole muzycznej najczęściej wybierane instrumenty są takie same, niezależnie od tego, czy jest to szkoła prywatna, czy publiczna. Wśród nich wyróżniamy gitarę akustyczną, flet, fortepian i skrzypce. Nieco rzadziej wybierany jest akordeon i klarnet. Zastanówmy się nad tym, czy nie celować w mniej popularne instrumenty- mamy wówczas niemalże pewność, że nie zabraknie nam miejsca.